het zit. Toen ik vorig jaar door Ajax was verhuurd aan Vitesse, voelde ik me op en top Vitessenaar. Nu is het contract andersom en voel ik me weer volledig Ajacied.' Reuser in het eerste In je vorige periode bij Ajax heeft er nooit een spandoek gehangen waarin jij werd bejubeld. Nu wel. Bij de wedstrijd tegen Feyenoord hing het opeens daar, voor iedereen te lezen. Reuser: 'Ik kreeg na drie competitieronden mijn eerste speelminuten tegen Feyenoord. Dat is toch niet zo gek. Er hing een spandoek in het stadion: Reuser in het eerste. Ik zag het toen ik op de bank ging zitten. Ik keek naar rechts en zag het hangen bij de F-side. Dat doet je wel wat. Maar ik ben niet naast de trainer gaan zitten om hem met mijn elleboog in zijn zij te porren en hem op dat spandoek te wijzen. Misschien had hij het ook gezien; dat hij me er daarom inbracht. Nee hoor, zo werkt het gelukkig niet. Maar die tekst was bijna net zo mooi als die invalbeurt zelf. En dan is het natuurlijk zuur als je die bal op de lat kopt, in plaats van erin. De winnende maken tegen Feyenoord kan net dat opstekertje zijn dat je nodig hebt. Gaat-ie d'r in dan ben je het mannetje. Wat dat betreft was die 2-1 tegen Dukla Banska natuurlijk mooi.' Prachtig, zo'n aanmoediging vanuit de harde kern. Maar heb je niet ook het idee dat die plotselinge steun voor een deel voortkomt uit de - wellicht misplaatste - heimwee naar het Mokumse gehalte van Ajax? Reuser: 'Je komt wel mensen tegen die met een gelukzalige blik in hun ogen mijn hand vastpakken en dan zeggen: jij bent tenminste nog een echte Amsterdammer. Ik denk niet dat ik naast ze wil zitten op het moment dat ik een bal niet helemaal goed raak. Wat dat betreft is het Ajax- publiek vele malen kritischer dan de toeschouwers in het Gelredome. Daar was alles hosanna. Maar hier kan ik honderd keer een Amsterdammer zijn. Als ik de ene na de andere kans verspeel en er is een Pakistaanse spits of een Chinees met rugnummer 47 die ze er wel inlegt, dan hebben ze liever die. En terecht. Ik begrijp de sentimenten heus wel, maar al te veel waarde moet je er niet aan hechten. Uiteindelijk is alleen de winst belangrijk, niet de afkomst van de spelers. En eigenlijk is dat best een goed uitgangspunt. Kijk naar Barcelona. Zolang er daar gewonnen wordt, is er geen probleem. Pas als de resultaten van het vreemdelingenlegioen slecht zijn, gaat men daarvan een echt punt maken. Zo is de roep bij Ajax om Amsterdammers in het vorige seizoen naar voren gekomen, toen het allemaal behoorlijk slecht ging.' Hoe blijft de politiek meespelen in de nabije toekomst van je carrière? Reuser: 'De constructie is nu anders. Als men bij Ajax tevreden over mij is, en ik ben ook tevreden, dan gaan we weer om de tafel zitten. Het begrip tevredenheid is moeilijk in te schatten. Maar ik ben ervan overtuigd dat het hier gaat lukken. Ik ga uit van het idee dat het van mezelf afhangt, niet van politieke of zakelijke overwegingen. Ik moet ervoor zorgen dat ik bij Ajax goed draai. En natuurlijk zou het prettig zijn als ik dat vanuit een basisplaats kan doen. Nu is dat niet zo. De trainer is nu wel tevreden, maar ik zou dat ook graag terugbetaald krijgen in minuten.' Er was tussen de seizoenen in behalve uit Nederland ook belangstelling uit Spanje. Lag het niet meer voor de hand om die kant op te gaan dan om te kiezen voor de moeilijke weg; voor een hernieuwd avontuur bij Ajax? Waarom niet gekozen voor de klapper? Reuser: 'Ik wilde nog niet. Naar mijn oordeel was ik er nog niet rijp genoeg voor. In voetballend opzicht moet je heel constant van een heel hoog niveau zijn, wil je voldoen in het buitenland. Dat kan ik nog niet waarmaken. Over drie jaar ben ik 27, dan kan dat hopelijk wel. Kijk maar naar die jongens die op jongere leeftijd al gaan. Zij hebben die basis nog niet en komen bijna allemaal in de problemen.' De Dijk Martijn is de trots van de familie Reuser, die voor een belangrijk deel de club Rood Wit A bevolkte. Het beroemde en beruchte voetbalgeslacht uit Amsterdam Noord bracht veel even begenadigde als opvliegende en recalcitrante voetballers voort. De naam Reuser was synoniem voor goed technisch voetbal, maar ook voor onwelvoegelijke taal en verloren zelfbeheersing. In die zin is de verontschuldiging sowieso genetisch. Martijn Reuser heeft het ver geschopt. Verhuurd of niet, het contract waarin een en ander is vastgelegd is niets om medelijden mee te hebben. Maar toch, de loopbaan gaat niet alleen maar over rozen. De beenbreuk die hij door overenthousiasme opliep, wierp hem ver terug. De carrière werd met schroeven en plaatjes gereconstrueerd. De vraag dringt zich op waar Reuser nu zou voetballen als het been niet ooit zo krakend wreed geknakt was. Reuser: 'Ik zie mezelf meer als een mazzelaar dan als pechvogel. Door alle tegenslag ben ik alleen maar sterker geworden. Het is moeilijk te beoordelen. Natuurlijk had ik mijn been liever niet gebroken. Aan de andere kant heeft het me in mentaal opzicht heel veel opgeleverd. Als ik er nu achteraf naar kijk, denk ik dat ik er toen toch nog niet helemaal klaar voor was. Ik dacht toen van wel, maar dat klopte niet. Ik heb heel veel geleerd. Dat been heeft me gedwongen te vechten om weer terug te komen op mijn oude niveau. Olsen heeft me ertoe gebracht om bij Vitesse een nieuwe start te gaan maken. 'PE TRAINER IS NM WEI TEVREDEN, MAAT IK ZÖIA DAT OOK 3TAA3 TBRM3PECAALD KRlffóEN IN MINUTEN' AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 19