restauranthouders minder gezellig geweest. De politie had 28 Ajax-supporters gearresteerd. Bij het gemeentebestuur tekenden enkele horecalieden protest aan. Tevergeefs, want na het daadwerkelijk bereiken van de tweede ronde (in Zweden won Ajax met 1-0), honoreerden stads- en clubbestuur van Düsseldorf opnieuw de wens van Ajax om in het Rheinstadion te spelen. Voormalige DDR Toch was er nog een struikelblok: de reglementen van de UEFA schreven voor dat in een Europa-Cupronde niet beide wedstrijden in hetzelfde land gespeeld mochten worden (Ajax had Rot Weiss Erfurt geloot). Toch kreeg Ajax toestemming om in Düsseldorf te spelen; het feit dat Rot Weiss Erfurt de voormalige DDR vertegenwoordigde woog mee in die positieve beslissing. Rot Weiss Erfurt, als derde geëindigd in de laatste DDR-competitie, was ingedeeld in de tweede Bundesliga. Daar stond men al vrijwel onderaan toen tegen Ajax werd geloot. In de eerste ronde hadden de Duitsers weliswaar FC Groningen uitgeschakeld en in de eerste wedstrijd in Erfurt had Ajax moeizaam met 2-1 gewonnen, maar dat verhoogde de status van de club niet. Voor de tweede Ajax- wedstrijd in Düsseldorf was de belangstelling zeer matig: achtduizend mensen bevolkten de tribunes. Het was een sfeerloze bedoening. Opwinding was er alleen toen John van 't Schip in de ploeg terugkeerde. De rechtsbuiten had zichzelf enkele weken eerder uit het elftal gepraat door te verklaren niet meer als statische rechtsbuiten te willen opereren. Na wat gesprekken met Louis van Gaal en reservebeurten deed John water bij de wijn en keerde hij terug op de plek waar hij hoorde: in de basiself. Nadat Van 't Schip een kwartier voor tijd Dan Petersen had afgelost, werd de voormalige 'werkweigeraar' nog door zijn eigen supporters uitgefloten. Na enkele fraaie passeerbewegingen en dito voorzetten (één van waaruit Van Loen vlak voor tijd voor de 3-0 eindstand zorgde) was alles weer koek en ei tussen speler en supporters, 's Middags hadden Ajax-supporters in de Altstadt van Düsseldorf voor opschudding Met Marciano Vink had Beenhakker, die spelen in het Rheinstadion niet echt als een thuiswedstrijd beschouwde, tegen Örebro een extra verdedigend ingestelde speler ingebracht. gezorgd. HetWir sind Juden -geblèr viel niet goed in de Duitse stad. Voor de camera's van de WDR deed de heer Oxenfort van de lokale winkeliersvereniging hierover zijn beklag. Uiteindelijk werden zo'n honderd Ajax- supporters door de Duitse politie opgepakt wegens wangedrag. Toch liet het stadsbestuur van Düsseldorf meteen na afloop weten dat Ajax ook in de derde ronde weer welkom was, tenzij men een Engelse tegenstander zou loten. Ijsvlakte Dat gebeurde niet: het Spaanse Osasuna was de uitverkorene. In de eerste wedstrijd, in Pamplona, was volgens Van Gaal voor het eerst het Ajax te zien dat hij voor ogen AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 199

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 199