Voor Leo Beenhakker was de perfecte staat van de grasmat een goede reden om ook de volgende 'thuiswedstrijden' in het Rheinstadion te spelen. Dat gebeurde, alleen was Beenhakker er toen niet meer bij. het EK '88. Voor de twee duels die er gespeeld zouden worden werd het stadion nog verder verbeterd. Twee miljoen mark trok men uit voor verbetering van de grasmat en nog eens dat bedrag voor verbetering van de staantribunes. Tevens creeërde men achttien felgekleurde 'vluchtroutes'. Deze paden sloten aan op snel te openen tribunehekken. West-Duitsland en Italië speelden de openingswedstrijd van het toernooi in het Rheinstadion (1-1). Vijf dagen later begon er de triomftocht van het Nederlands elftal Na een 1-0 verlies tegen de Sovjet-Unie in toeschouwers bekeken Dynamo Tblisi - Carl Zeiss Jena (2-1). Opwindender waren de Europa-Cupwedstrijden die Borussia Mönchengladbach er in de jaren zeventig speelde. Het 'Ajax van Duitsland', met technici als Günther Netzer, Henning Jensen en Jupp Heynckes, was er geregeld gastheer, aangezien de eigen Bökelberg niet uitgerust was om er gerenommeerde tegenstanders te ontvangen. Marco van Basten In 1988 kreeg het Rheinstadion zijn tweede grote voetbaltoernooi binnen de poorten: AJAX AAAGAZiJE NOVEMBER 1999 Keulen stond Marco van Basten in het Rheinstadion (eindelijk) in de basis tegen Engeland. In een zeer opwindende wedstrijd won Oranje met 3-1. Alle Nederlandse treffers kwamen van de voeten van Marco van Basten. In de loop der jaren is de toeschouwerscapaciteit van het Rheinstadion gedaald van een kleine zeventigduizend tot 55.850 (verdeeld over 43.440 zit- en 12.410 staanplaatsen). Maar gedateerd is het stadion allerminst. Het blijft een van de mooiste stadions in Duitsland, zelfs als het matig bezocht wordt. En dat gebeurt regelmatig want Fortuna Düsseldorf speelt in de jaren negentig zelden op het hoogste niveau. In 1993 degradeerde Fortuna Düsseldorf zelfs uit de tweede divisie. Momenteel speelt men (weer) in de tweede divisie. Toen Ajax in 1991 richting Ruhrgebied trok was Fortuna Düsseldorf zowaar Bundesligaclub. Geen thuiswedstrijd Drie wedstrijden moest Ajax op honderd kilometer van Amsterdam afwerken, maar men zou de uitwijkplaats per duel bekijken. Als eerste tegenstander in het UEFA-Cuptoernooi lootte men het Zweedse Örebro. Geen publiekstrekker en daarom viel het toch nog mee dat op 18 september 1991 17.000 mensen - voornamelijk Nederlanders - de tribunes van het Rheinstadion bevolkten. In zijn naar later bleek laatste Europa- Cupwedstrijd met Ajax stuurde Ajax- trainer Leo Beenhakker zijn ploeg met een voorzichtige tactiek het veld in. John van 't Schip en Dennis Bergkamp waren tegen de in een rouwkleur (zwarte broek en shirt) gehulde Zweedse dreumes de enige spitsen. Met Marciano Vink had Beenhakker een extra verdedigend ingestelde speler opgesteld. Het was toen nog een verrassing dat John van Loen op de reservebank begon. Tussen zijn gebruikelijke gezucht en gesteun door probeerde Beenhakker na afloop het hoe en waarom van zijn tactiek uit te leggen. 'Niet iedereen had het gevoel dat wij een thuiswedstrijd speelden. Daarom koos ik voor een elftal dat al langer samen speelde. Ik wilde vertrouwen schenken; en daarom begon Pettersson en 195

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 195