Sinds 1966 wist Ajax zich ieder seizoen te plaatsen voor Europees voetbal. Toch ontbreekt er één seizoen 'Europa' op de erelijst. In het seizoen 1990-1991 was landskampioen Ajax vanwege het staafincident tegen Austria Wien geschorst. Het seizoen erop trad een ander onderdeel van de straf in werking. De eerste drie thuisduels moesten op minstens honderd kilometer van Amsterdam worden gespeeld. Het immense Rheinstadion in Düsseldorf was al die keren de thuishaven van de UEFA-Cupduels van Ajax. Het Rheinstadion in 1991, met de in Duitsland bijna onvermijdelijke atletiekbaan rond het veld. 'gedrukt' beton (waardoor het sterker werd) en gespannen kabels kwam ook terug in de constructie van het Rheinstadion. Rond drie kanten van het stadion bevinden zich 62 betonnen masten met een hoogte van 37 meter. Uit iedere mast komen twee kabels die het dak ondersteunen. Deze vorm en constructie geven het Rheinstadion de vorm van een hoefijzer. Het open laten van één kant van het stadion zorgt er mede voor dat het stadion perfect aansluit op de prachtige, bosrijke omgeving. Het Rheinstadion wordt niet alleen gebruikt als voetbalstadion. Er is de - in Duitsland bijna onvermijdelijke - atletiekbaan rond het veld. En rond het stadion liggen op vijftig hectare 47 tennisbanen, twee atletiekbanen, twee zwembaden en diverse sporthallen. Bovendien is de in de buitenwijk Kaiserswerth gelegen accommodatie populair als picknickplaats. Het geheel is in gemeentelijke handen en (dus) goedkoop te gebruiken voor Düsseldorfers. Het vernieuwde Rheinstadion werd op 15 november 1972 geopend met de interland West-Duitsland - Zwitserland (5-1). Bayern München-doelman Sepp Maier noemde het Rheinstadion na afloop het mooiste stadion van het land. Twee jaar later speelde Maier er de WK- wedstrijden tegen Joegoslavië (2-0) en Zweden (4-2). In 1981 vond er een van de saaiste Europa-Cup(-2-)finales uit de historie plaats: amper negenduizend AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 193