Henk Groot 'Ik had meteen dezelfde plek in de kleedkamer' KATERN Henk Groot aan de bal in de uitwedstrijd tegen Dukla Praag op 8 maart 1967. Het 2-1 verlies zette Ajax, na de verbluffende uitschakeling van Liverpool in de vorige ronde, weer met beide benen op de grond. Henk Groot kwam in 1959 samen met zijn oudere broer Cees van Stormvogels naar Ajax. Zowel in zijn eerste oefen- als eerste competitiewedstrijd scoorde Henk drie keer. En hij bleef scoren; in het seizoen 1960-1961 zelfs 41 keer, nog immer een Ajax-record. In 1963 vertrok Henk Groot naar Feyenoord, maar twee jaar later maakte hij zijn comeback in Amsterdam. Foto: Guus de Jong Die transfer, op dat moment, was des te opmerkelijker doordat het een overstap was van een landskampioen en bekerwinnaar naar een degradatiekandidaat. Groot: 'Ik had het naar mijn zin bij Feyenoord, hoewel ik het er in het begin moeilijk had. Maar in mijn tweede seizoen werden we landskampioen en bekerwinnaar. Ajax was ondertusseen een beetje een matte club geworden. Dat ik toch terugkeerde naar Ajax had eigenlijk dezelfde hoofdreden als waarom ik eerder bij de club was weggegaan: geld. In 1963 wilde ik naar Italië, simpelweg omdat ik daar meer kon verdienen. Maar daar vond men het transferbedrag dat Ajax vroeg, te hoog. Feyenoord wilde wel 250.000 gulden betalen, waarmee ik in één klap de duurste voetballer van Nederland werd. Natuurlijk lag die overgang gevoelig. Niet alleen door het geld, maar ook vanwege de rivaliteit tussen Ajax en Feyenoord. Zoals ik al zei: ik had het naar mijn zin bij Feyenoord, maar de band met Ajax was altijd wel gebleven. Toen ik de eerste keer in de Meer speelde: nou dat was wel een belevenis. Ik had ook wat makkers bij Ajax zitten: Sjaak Swart en Bennie Muller, daar speelde ik vanaf mijn zeventiende al mee in de vertegenwoordigende jeugdelftallen. Ik was dus vereerd toen Ajax me terugvroeg, en het was ook fijn dat ik weer dichter bij Zaandijk kon gaan voetballen. Maar het belangrijkste was het geld. In die tijd was een 1 O-procentregeling van kracht AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 183

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 183