KATERN sterk verbeterd. En ik moest meer de persoonlijke duels winnen.' Reiziger mocht in 1994 van Van Gaal terugkeren, op één voorwaarde: hij moest als rechtsback kunnen spelen. Voor het middenveld kwam hij onder andere handelingssnelheid te kort, oordeelde Van Gaal. Reiziger greep de uitdaging met beide handen aan. 'Ik ben heel leergierig; wil snel dingen aannemen. In het begin maakte ik veel fouten op de training. Maar als je dan wordt uitgelegd wat je fout doet, moet je dat kunnen oppikken. En dat is me gelukt: leren van mijn fouten.' Binnen een paar maanden schakelde rechtsback Reiziger gerenommeerde spelers als Savicevic en Gullit uit en nog dat seizoen won hij de Champions League. Los van de kwaliteiten van de voetballer in kwestie is het in dit geval ook de trainer die sterk heeft bijgedragen aan het slagen van de comeback. Een nieuwe trend? Tot in de jaren negentig was het niet gebruikelijk dat eenmaal vertrokken Ajacieden terugkeerden bij hun club. En het is de vraag of de comebacks van 1993 (Ronald de Boer en Frank Rijkaard) en die van 1999 (Menzo, Verlaat, Winter plus de huurlingen Reuser en O'Brien) nu incidenten of een welbewust, nieuw beleid waren. De thuiskomst van het drietal dat in 1987 de Europa Cup 2 won (Menzo, Verlaat en Winter) heeft zeker ook een sentimentele waarde. Sinds het Bosman arrest gaan talenten nog eerder weg en komen er anderen (goedkopere buitenlanders) voor in de plaats. En er is zeker onderschat dat het Ajax-publiek naast succes ook belang hecht aan herkenbaarheid, aan Ajacieden dus, voortgekomen uit het paradepaardje van de club (de jeugdopleiding). Zeker als de resultaten tegenvallen. Wellicht zal, als de komende tijd het aantal 'Ajacieden' in de selectie op peil blijft, het aantal comebacks weer afnemen. Aan de andere kant heeft de terugkeer van Rijkaard en Winter, elders miljonair geworden, misschien een nieuwe trend gezet: Ajacieden die uit sentiment en eerzucht gaan spelen voor hun oude club; geld doet er immers niet meer zóveel toe. De tijd zal het leren. Ook wij komen (erop) terug. Foto: Machteld van Gelder Frank Verlaat, blij met Dennis Bergkamp om de gewonnen Europa- Cup-2-finale van 1988. Met zijn toenmalige ploeggenoten Stanley Menzo en Aron Winter keerde hij dit seizoen terug bij Ajax. uitgeleend aan FC Groningen, dat aan een vrije val richting eerste divisie bezig was. Reiziger zelf onttrok zich aan die malaise. Hij voetbalde goed. Halverwege dat seizoen vroeg Reiziger een gesprek aan met Ajax, nog steeds zijn feitelijke werkgever. 'Ik wilde weten wat ze van me vonden, waar ik nog aan moest werken. Van Gaal vertelde me dat ik sterk vooruit was gegaan. Voetballend was ik nooit echt minder, maar op het mentale vlak was ik Foto: George Verberne veel mee bezig zijn. Uiteindelijk beoordelen ze je alleen maar op hoe je voetbalt. Dat hield me op de been.' Toch was de gedwongen overstap van Ajax naar Volendam geen gelukkige. Reiziger hield het slechts een half jaar in het palingdorp uit. Vervolgens ging Reiziger retour Ajax 2, waarmee hij dat seizoen nog kampioen werd en de districtsbeker won. Het jaar daarna was het echter weer degradatievoetbal geblazen. Reiziger was AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 181

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 181