wee periodes, ul minuten KATERN Foto: Louis van de Vuurst Arie van Os, Michael van Praag en Uri Coronet verwelkomen Frank Rijkaard terug bij Ajax. uitstraling een oer-Ajacied, was na vijf jaar terug in Amsterdam. In 1986 was hij onder Johan CruijfF in Ajax 1 gedebuteerd. Zeker in het begin waren de toppen hoog en de dalen diep. 'Ik was een iel, dun mannetje die dacht het wel te kunnen redden met zijn technische kwaliteiten. Maar langzamerhand merkte ik dat ik kracht tekortkwam.' Leo Beenhakker deelde hem in bij de patatgeneratie ('onzin, ik hield niet zo van patat, veel meer van vis'), maar voor de liefhebbers was het vaak smullen van de durf, het inzicht en de techniek van Witschge. In 1991, in een tijd waarin Ajax wel wat geld kon gebruiken, vertrok hij naar het Barcelona van leermeester Cruijff, maar vooral door de aanwezigheid van de drie buitenlanders Koeman, Laudrup en Stoichkov slaagde Witschge er niet in een basisplaats te veroveren. Via omzwervingen bij Blackburn Rovers en Bordeaux keerde hij in 1996 terug naar Nederland. In het begin viel die comeback niet altijd mee. 'In Spanje ging ik bijna elke dag buiten de deur eten. Ie leefde veel meer op straat. Ie ging ergens lunchen, kwam om vier, vijf uur thuis, ging op de bank zitten, televisie kijken, een dutje doen. Dat beviel me wel. In Frankrijk leefde ik in dezelfde vorm verder. Af en toe mis ik dat wel. Hier is het Foto: Louis van de Vuurst wat saaier. Maar daar staan andere dingen tegenover: ik ga vissen, leg hier en daar een kaartje, ga bij vrienden op bezoek.' Ook de omgang met zijn oude Ajax-makkers was veranderd. 'We doen minder dingen samen buiten het voetbal. Maar hoe komt dat? Veel spelers zijn nu getrouwd, hebben Een bijzondere comeback maakte, achteraf gezien, Dennis van Wijk. De verdediger verruilde op 18-jarige leeftijd De Volewijckers voor Ajax. Hij slaagde er niet in door te breken en vertrok naar het Engelse Norwich. Jaren later, Van Wijk speelde inmiddels Europa-Cupvoetbal met Club Brugge, toonde Ajax opnieuw belangstelling. In augustus 1989 werd hij verhuurd aan zijn oude club, die door een blessure van Silooy wat krap in zijn verdedigers zat. Zijn tweede Ajax-periode kende één sterke overeenkomst met de eerste: nul speelminuten in het eerste. Trainer Leo Beenhakker gaf de voorkeur aan spelers als Marciano Vink en Frank de Boer. Van Wijk, in mei 1990: 'Mij comeback was een drama. Ik begreep wel dat zij de voorkeur kregen; ik was slechts gehuurd en dat waren talenten. Spijt heb ik echter niet van mijn comeback; het was een bewuste keuze die ook anders had kunnen aflopen. En ik heb me toch kunnen meten op hoog niveu, al was het alleen maar op de training...' Dennis van Wijk in 1989. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 179

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 179