m-v. wedstrijd 15.000 chocoladerepen, voorzien van een dankwoord, aan de supporters uitgedeeld. De Boer: 'Ik vond dat ik iets moest doen. Ik was door de Twente- supporters altijd heel goed behandeld. En nu ging ik ineens midden in het seizoen weg. Dan vind ik dat je daar best wel aandacht aan mag besteden.' De tweede Ajax-periode van De Boer werd een doorslaand succes, zeker nadat hij na het WK 1994 op het middenveld terechtkwam. Hij won alles wat er te winnen viel en zijn collega's verkozen hem tot Voetballer van het Jaar. Zelfs de vervelende periode rond zijn vertrek doet niets af aan de schitterende comeback van Ronald de Boer. Frank Rijkaard Het tijdperk-Van Gaal bleek trouwens een vruchtbare periode voor succesvolle comebacks. Fred Grim bleek een ideale stand-in voor Edwin van der Sar en een belangrijke steun en toeverlaat in de spelersgroep. En wat dacht u van Frank KATERN Rijkaard, in 1993 losgeweekt van AC Milan? Een ruzie met Johan Cruijff had hem in september 1987 uit de Meer verdreven. Rijkaard, in zijn eerste Ajax- periode al een fantastische speler, groeide daarna bij AC Milan uit tot een speler van wereldformaat. Eentje die normaal gesproken Ajax nooit meer zou kunnen betalen. Maar na een aantal tropenjaren lonkte Amsterdam weer en bovendien leek het Rijkaard mooi om zijn loopbaan bij zijn oude club af te sluiten. AC Milan was zo vriendelijk om aan de transfer mee te werken. En ondanks het feit dat Rijkaard in zijn eerste wedstrijd terug in de Meer een RKC'er bijna doormidden schopte, was hij al snel weer een vertrouwde kracht. Echter niet op de middenveldplek die Louis van Gaal voor hem in gedachten had, maar centraal in de verdediging. Rijkaard werd twee keer met Ajax landskampioen, maar het zijn vooral twee momenten die zijn comeback zo glorieus maakten. Allereerst de ontmoeting met zijn oude supporters van AC Milan, tijdens en rond de Champions-Leaguewedstrijd AC Milan - Ajax op 23 november 1994. In het Stadio Nereo Rocco van Triest gaven zij hem een staande ovatie, die door Rijkaard beantwoord werd met een hand op zijn hart. En daarnaast natuurlijk de derde ontmoeting met Milan, in de finale. In Wenen zette Rijkaard in de slotfase de niet- afgemaakte één-twee op met Patrick Kluivert die tot het enige doelpunt van de wedstrijd leidde. Hierna, in de laatste minuten van zijn Europese loopbaan, moest Rijkaard nog alles uit de geroutineeerde kast halen om zijn in een roes spelende 'leerlingen' bij de les te houden. De Europa Cup werd binnengesleept en Rijkaard rende als een bezetene over het veld. Een mooier einde van een al prachtige comeback had men niet kunnen verzinnen. Richard Witschge Een jaar na Rijkaards afscheid keerde wederom een erkende Ajacied terug op het oude nest. Richard Witschge, in spel en Foto: Louis van de Vuurst Ronald de Boer terug bij Ajax, en tien dagen na zijn comeback, terug in Enschede: reden om de fans met chocoladerepen te bedanken. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 177

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 177