Terug als bobo KATERN Soms keren spelers terug in een rol aan de vergadertafel. Dat kan een stuk moeilijker zijn, zoals Wim Volkers ondervond toen hij als bestuurslid terugkeerde. Tijdens de Bobo Sal-affaire, halverwege de jaren vijftig, was hij zelfs voorzitter. De zaak, waarin Volkers - ondanks eerdere beschuldigingen over ontvoering - geen blaam trof, raakte hem zozeer, dat hij zijn bestuurlijke functies neerlegde. Andere voorbeelden van spelers die terugkeerden als 'bobo' (bestuurslid of commissaris): Arie van Eijden, Gerrit Keizer, Klaas Bakker, Jan Potharst, Piet van Reenen, Rob Been en Donald Feldmann. Alleen al om één reden zou het mooi zijn als ooit Johan Cruijff in dit rijtje zou kunnen worden opgenomen; dan zou hij echt alles bij Ajax hebben gedaan. spandoek dat door Ajax-fans aan de hekken was opgehangen. Ronald was de FC Twente-fans echter ook niet vergeten. Tien dagen na zijn rentree maakte hij als Ajacied zijn comeback in Enschede, voor de bekerwedstrijd FC Twente - Ajax. In samenwerking met schoonvader Rob 'Febo' Cohen werden voorafgaande aan de debuut in 1987 slaagde De Boer er niet in een vaste basisplaats te verwerven. Op zijn toenmalige posities, spits en schaduwspits, was de concurrentie te goed (Bergkamp, Pettersson). In 1991 vertrok De Boer naar FC Twente in de overtuiging dat de periode-Ajax voor hem voorbij was. En daarmee ook de enorme druk: 'Het was natuurlijk fantastisch om als jonge speler zo dicht bij Ajax 1 te zitten, aan de andere kant was de druk gigantisch. Omdat zoveel spelers op één plaats aasden, moest je je in één wedstrijd bewijzen. Omdat je weet dat je geen vaste plaats hebt, ben je te veel met jezelf bezig. Het is dan lastig om je eigen spel te spelen. Als je een bal vast moet houden, geef je hem af en andersom. Zo'n situatie is niet goed voor je zelfvertrouwen. Mijn manier van voetballen, die puur op techniek en inzicht is gebaseerd, houdt risico's in. Ik zat toen niet lekker genoeg in mijn vel om die druk aan te kunnen. Bij FC Twente ben ik, door veel te spelen, als voetballer veel volwassener geworden.' De Boer was richting Enschede vertrokken in de verwachting dat hij daarna een transfer naar het buitenland zou maken. Het werd echter een retourtje Amsterdam Na zeven vette jaren braken voor Sonny Silooy na zijn terugkeer zeven magere jaren aan. Oost, waar Louis van Gaal, een fan van De Boer, inmidddels trainer was. De Boer maakte in februari 1993 zijn rentree tegen Sparta (6-0), die hij vierde met talloze technische hoogstandjes, gemiste kansen en, vooruit dan maar, op de valreep ook nog een kopdoelpuntje. 'Welkom thuis, Ronald' stond toen op een Fntn: I nuis van dp Vuurst AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 175

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 175