Opnieuw op de bank KATERN diploma's had) zorgde Cruijff er in 1985 voor dat een speler met wie hij begin jaren zeventig nog zelf had gespeeld, zijn comeback maakte. In de inmiddels 34-jarige Arnold Mühren zag Cruijff het technisch en tactisch begaafde rustpunt in de net zo talentvolle als wispelturige Ajax- ploeg. Mühren kwam in 1971 van Volendam naar Ajax, waar zijn oudere broer Gerrie al drie jaar speelde. En ondanks zijn superieure techniek en inzicht slaagde Arnold er niet in om een langdurige basisplaats te veroveren tussen de vedetten. In december 1975 vertrok hij naar FC Twente, als ruilobject met bijbetaling voor loopwonder René Notten Later maakte Mühren furore in Engeland bij Ipswich Town en Manchester United (met Ipswich won hij de UEFA Cup, met United de FA Cup). Arnold Mühren ontpopte zich in zijn tweede Ajax-periode als een onmisbare schakel op het midddenveld. Zijn rust en overzicht kon het dartele Ajax goed gebruiken en met zijn perfecte traptechniek zette de Volendammer spelers als Marco van Basten en linksbuiten Rob de Wit vaak vrij voor de keeper. De inbreng van Mühren was zo belangrijk dat hij in 1987, ondanks een hardnekkige achillespeesblessure, toch in de Europa- Cup-2-finale tegen Lokomotive Leipzig in het veld verscheen. 83 minuten verbeet hij Trainer zijn is geen baan met veel zekerheid. En bij een comeback loop je het risico dat het nooit meer zo wordt als voeger. Rinus Michels won de Europa Cup 1 in 1971, maar zijn periode als interim-trainer in het seizoen 1975-1976 was bepaald geen succes. Vic Buckingham, landskampioen in 1960, kwam in 1964 terug. In januari 1965 stapte hij op bij een degradatiekandidaat. En wat te denken van Kurt Linder, landskampioen in 1982. In 1988 werd de teruggekeerde Duitser na zes weken competitie ontslagen, zonder twijfel een desastreuze comeback. Bobby Haarms moest in 1981 weg, maar kwam gelukkig in 1986 weer thuis. Haarms, die vanaf 1967 jeugd- en assistent-trainer Leo Beenhakker en Bobby Haarms op de bank bij Ajax - Haarlem op 9 september 1979, een dag na het ontslag van Cor Brom. Beenhakker nam in het voorjaar van 1981 zelf ontslag en deed dat, na in 1989 te zijn teruggekeerd bij Ajax als technisch directeur, op 28 september 1991 wederom. Beide periodes vormden Beenhakker en Haarms, die ook bij Volendam samengewerkt hebben, een hecht koppel. E NOVEMBER 1999 Foto: Jan Mud bij Ajax was geweest, had in zijn tussenperiode wederom samengewerkt met Leo Beenhakker (bij Volendam), met wie hij vanaf 1979 bij Ajax ook al een koppel gevormd had. Toen Beenhakker in 1989 terugkeerde bij Ajax werd het tweetal voor de derde maal herenigd. Zowel in 1980 als in 1990 voerde Beenhakker Ajax naar de titel. Jack Reynolds kwam binnen een tijdspanne van 35 jaar drie keer terug, zonder aan status in te boeten. Dit seizoen keerde Ton Bruins Slot terug als trainer. De voormalige assistent van Johan Cruijff is nu trainer van Ajax 2. Foto: Guus de Jong Vic Buckinghams comeback was geeri succes. De naast hem gezeten Piet Keizer speelde zijn gehele carrière bij Ajax. Van een comeback was bij de linksbuiten slechts sprake toen hij na bijna vijfentwintig jaar nog één keer het Ajax- shirt aantrok ter gelegenheid van de herinneringswedstrijd voor Dick van Dijk, maar dat was geen comeback van een andere club. Keizer had nooit meer een bal aangeraakt na zijn afscheid in 1974.

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 173