KATERN Toen De Natris een paar jaar later aangaf weer voor Ajax te willen uitkomen, werd de 'banneling' met open armen ontvangen. Eind jaren twintig werd De Natris, een van de weinige Ajacieden die twee comebacks maakte, zelfs benoemd tot Lid van Verdienste. Het bleef na de 'affaires-De Natris' lange tijd stil op het comebackfront. Spelerswisselingen waren er wel eens tussen Amsterdamse clubs onderling, maar nooit keerde een reeds vertrokken voetballer terug bij Ajax. De hoge kwaliteitseisen die Ajax altijd gesteld heeft, zijn daar zonder meer debet aan. Een vertrokken (en zeker een weggestuurde) Ajacied is vaak gewoon niet goed genoeg en hoeft (dus) niet weer te keren. Co Prins Pas in de jaren zestig keerde een aansprekende Ajax-speler terug bij zijn club: Co Prins. Prins was in 1959 op 21-jarige leeftijd profvoetballer geworden bij Ajax. Hij was een technisch onderlegde, niets en niemand ontziende middenvelder. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 167 In 1925 zette De Natris veel kwaad bloed bij Ajax door één dag voor het begin van de competitie over te stappen naar Vitesse. In het Ajax Clubnieuws van 15 oktober 1925 verscheen onder de kop 'Jan de Natris opnieuw exit' het volgende zure bericht: '24 uur! Vier en twintig uur voor onzen eerste competitie-match berichtte Jan de Natris ons Bestuur dat hij niet voor Ajax doch voor Vitesse zou uitkomen. Menschen, die op dergelijke wijze met het clubbelang durven omspringen kunnen wij gerust missen. En daarom is er van de zijde van het Bestuur geen enkele offïcieele poging gedaan om hem voor Ajax te behouden. Ongetwijfeld een gezond standpunt dat in alle Ajax-kringen gewaardeerd zal worden.' Dat het vertrek van De Natris ook een zakelijke reden had (hij was vertegenwoordiger in sanitaire voorzieningen voor de firma Stokvis Arnhem, zijn vrouw dreef een sigarenzaak in Amsterdam), mocht de woede niet drukken. De boosheid was overigens niet van lange duur, want opportunisme was ook toen de voetbalwereld niet vreemd. Farewell Johan Cruijff, 7 november 1978: het begin van een reeks comebacks. De geest van Cruijff is bij Ajax de laatste dertig jaar altijd aanwezig geweest. Een spandoek in de Meer getuigt daarvan. Foto: Frans Hemelrijk Foto: George Verberne

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 167