gewoon niet. Maar eigenlijk wil ik het over Neumann verder liever niet hebben. Hij heeft dingen over mij gezegd die absoluut niet waar zijn, maar ik beschouw dat nu als zijn probleem. Niet dat van mij.' Maar het verschil tussen Vitesse en Ajax moet meer zijn dan alleen een trainer. Reuser: 'Je merkt dat Ajax al langer aan de top staat. Voor Vitesse zijn veel dingen toch nog nieuw. Die zijn nog niet AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 verankerd in allerlei structuren en automatismen. Je merkt het in organisatorische kwesties. Bij Vitesse is veel afhankelijk van de persoonlijke inzichten van de trainer. Wisselt de trainer, dan wisselen de inzichten. Bij Ajax zal de basis altijd blijven, ongeacht degene die de hoogste technische baas is. Maar dat is ook niet zo gek. Ajax staat sinds mensenheugenis aan de top, terwijl Vitesse twaalf jaar geleden nog een failliete eerste- divisieclub was. Maar de mentaliteit in de spelersgroep ontliep die van Ajax niet echt. De overeenkomst was verder dat we allebei de Champions League niet haalden. Ajax was er ver van verwijderd, maar dat het ook ons niet lukte was onnodig en dood- en doodzonde. Het zit me nog steeds dwars. Maar ik richt me nu alleen op Ajax. Af en toe heb ik het nog wel eens met Nikos over Vitesse, verder is het een dichtgeslagen boek. Toen mijn overgang rond was, ging ik met heel veel plezier bij Ajax van start. Ik wist door de gesprekken met Danny en Jan dat het moeilijk zou zijn in de basis te starten. Het is onzin dat iedereen op nul begint. De trainer heeft altijd een idee van tevoren. Je moet dat ook voor ogen houden. Anders draai je door op het moment dat je na drie weken goed voetballen er toch naast komt. Je moet het geheel overzien en je eigen plek in alle eerlijkheid proberen te bepalen. Dat het goed ging in het begin; dat ik scoorde; dat ik lekker speelde, dat is niet allesbepalend. Staar je je blind op een goeie start, waarin iedereen zijn kans kreeg, dan kom je in opstand als je er opeens naast komt te staan. Dan denk je: godverdomme, wat heb ik verkeerd gedaan? Soms gaat het er namelijk helemaal niet om wat jij goed of verkeerd hebt gedaan. Bij Olsen was het voor mij een uitzichtsloze situatie. Nu is het anders. Mijn mogelijkheden komen vanzelf. Er zouden bijvoorbeeld blessures of schorsingen kunnen komen en dan ben ik er klaar voor.' Reuser in Oranje Het zelfvertrouwen is groot. En nu heeft het veel minder dan voorheen met bluf en branie te maken. Toen Reuser op het bordes van de Stadsschouwburg de massa 'Reuser in Oranje' voorzong, was het voor alles een leuk geintje. Maar die actie heeft 15

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 15