Ajacieden op het Ajax- terrein aan de Laanweg in Amsterdam Noord, ca. 1901. Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, behalve op de dagen waarop Ajax een thuiswedstrijd speelt. De entree bedraagt 12,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar, 65+-pashouders en groepen van minimaal 20 personen betalen 10 p.p. Een bezoek aan het museum kan gecombineerd worden met een rondleiding door de ArenA. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111333. Het sportveldje achter het Rijksmuseum, ca. 1896. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 het Willemspark geleefd. Toen werden er andere vereenigingen opgericht en de leden van Ajax raakten verspreid.' Zowel voor de tentoonstelling in de Beurs van Berlage (1992) als bij de voorbereidingen voor het museum is intensief gezocht naar foto's of tekeningen van café Jong(k)hart. Tevergeefs. Maar met het Willemspark hadden we meer geluk. Op een oude ansichtkaart, die na lang speuren werd herontdekt, staat de Willemsbrug afgebeeld. Op de voorgrond ligt een flink, driehoekig stuk gras. Zou daar...? Zoals bekend is, viel het oer-Ajax uiteen, om op 18 maart 1900 andermaal opgericht te worden. De club koos opnieuw voor de naam Ajax en de kleuren rood en wit. Er werd een veld gehuurd aan de Laanweg, in Amsterdam Noord. Om er te komen, moest men eerst met de pont het IJ oversteken, waarna men vanaf het Tolhuis de polder inging. Er bestaat een kleurrijke, licht-sarcastische beschrijving van zo'n tocht van de hand van Dr. A. Keesing, die lid was van de club Sevios. Hij vertelt hoe ze over een dijk gingen en wat cafés passeerden, maar niemand daar wist waar de Laanweg lag. 'Wij marcheerden dus op hoop van zegen verder, doch het geval werd penibel toen de weg zich bleek te splitsen. Er stond een wegwijzer waarvan één arm naar Purmerend wees, en de ander, meen ik, naar Westzaan.' Ze besloten zich te verdelen, 'namen roerend afscheid voor het leven en volgden de richting van het lot of van het noodlot.' Uiteindelijk kwam de groep bij de Laanweg, waar goalpalen opdoemden. Bij een boerderij stond een keurige loods, voorzien van ruime ramen en een deur. Vóór die loods stonden twee heren met grote knevels, die zich voorstelden als Stempel, voorzitter, en Dade, secretaris. Hoe desolaat het uitzicht was, toont een foto uit 1901 met daarop drie spelers in een gestreept shirt, en een doel zonder netten. Verder bijna niets anders dan een stukje land...

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 159