Matchen tegen andere jongens Een speurtocht naar de eerste velden In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen belicht die er om een of andere reden uitspringen. Deze keer zijn dat enkele foto's uit oude archieven. Het zijn zeldzame beelden van de omgeving waarin de eerste Ajacieden hun voetbalwedstrijdjes hielden. Eind vorige eeuw waaide vanuit Engeland de nieuwe sport football over. Volgens Het gouden boek van AFC had je 'bijna niets anders noodig dan een stukje land, een stuk zand - een lap half afgebouwde straat desnoods. Je kon hollen en vliegen en "goals" maken en "Matchen" tegen andere jongens.' Belangrijke centra van het Amsterdamse 'sportleven' waren in die tijd, rond 1895, de weilanden achter het Rijksmuseum en het westelijker gelegen Willemspark. Achter het Rijksmuseum werd 's zomers volop aan 'athletische oefeningen' gedaan en 's winters geschaatst. Er bestaat een oude ansichtkaart waarop goed te zien is dat er een voetbaldoel staat. Naast de linker doelpaal staan een man in een zwart pak, iemand met een wit hemd en iemand in wat waarschijnlijk voetbalkledij is. Het spannende is dat hij een gestreept shirt MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot draagt en we weten dat de eerste Ajacieden zo gekleed gingen... Onder aan de Willemsbrug Volgens de gedenkboeken is AFC, de oudste Amsterdamse voetbalclub, begonnen in het Willemspark. Het 'terrein' waarop gespeeld kon worden, was een driehoekig veldje tussen de huidige Oranje Nassaulaan en een vijver van het Vondelpark. In dezelfde periode richtten ook de oer- Ajacieden een club op. Op een overgebleven lidmaatschapskaart staat Ie ansichtkaart van >rug in het emspark, ca. 189. onder de naam 'Ajax' de datum van 8 juni 1894. Ook bestaan er enkele beschreven velletjes uit 1920, met daarop de herinneringen van een onbekende. Hij vertelt dat in het voorjaar van 1893 in het café van de heer Jonghart de club Union werd opgericht. Een paar maanden later werd de naam gewijzigd in Ajax. Het voetbalveld was een stuk weiland achter het café. Sinds ongeveer 1915 ligt daar het Haarlemmermeerstation, met een gevangenis en een tramremise. Volgens de anonieme scribent was het tweede voetbalterrein van Ajax een stuk grasland onder aan de Willemsbrug in het Willemspark. Deze gegevens komen ongeveer overeen met wat de journalist C.J. Groothoff schreef in de kampioensuitgave van het Ajax-Nieuws, seizoen 1917-1918. Ook hij noemt 'het café van de heer Jonkhart aan den Amstelveenschen Weg, tegenover het destijds er geheel anders als thans uitziende Willemspark er werden heel belangrijke "matches" gespeeld.' Volgens Groothoff speelde men onder meer tegen AFC: 'Op Zaterdag en Zondag was het overigens in het Willemspark een gezellige drukte. Wel waren de terreinen niet al te best en was de vorm der terreinen, die door opgehoogde wegen waren gescheiden, nog al eens zonderling, maar men wist zich toen te behelpen en het plezier was er niet minder om Een paar jaar heeft Ajax in AMCMml AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 158