Temidden der Ajacieden AAN DE ZIÜLIHN Laat ik eens gaan slijmen. Beste voetbalverslaggever (van de dagbladen) is Paul Onkenhout van de Volkskrant. Goede tweede Christiaan Ruesink van Algemeen Dagblad. Ik weet, hiermee doe ik Matty Verkamman en nog een paar te kort. Onkenhout - medeorganisator van de hilarische, wervelende voetbalshows in Haarlem, onder de intrigerende titel 'Aad de Mos bestaat niet' - schrijft elke zaterdag een column in z'n krant. Onlangs schreef hij een ontroerend mooie, druipend van nostalgie. Hij had ergens een fotoboek gevonden. Voor nog geen negen gulden. Kijk, dacht ik, toen ik z'n column las, dat is nu het verschil tussen een niet-Ajacied als Onkenhout (hij is geloof ik Haarlem supporter, maar dat geeft niet) en een Ajax-gek als ondergetekende. Toen dat boek twaalf jaar geleden uitkwam, was ik een der eersten die het boek aanschaften. Voor nog geen vijfentwintig gulden, geloof ik. Het is een fotoboek van Bart Sorgedrager: Temidden der Ajacieden. Sorgedrager - wat doet die tegenwoordig; fotograferen wellicht, maar wat en waar? - mocht vrijelijk in de keuken van Ajax met een camera rondlopen. Al tijden had ik niet meer in het boek gekeken. Onkenhouts stuk was een mooie aanleiding om dit prachtige tijdsdocument weer eens liefderijk ter hand te nemen. Cruijff was technisch directeur en siert het omslag. Het boek opent met een foto van een suppoost die met z'n rug naar de wedstrijd staat toegekeerd. Het is de thuiswedstrijd tegen FC Groningen, gespeeld op 23 maart 1986. Ajax won toen ternauwernood met 1-0, door een doelpunt van Gerald Vanenburg. Van Basten was geblesseerd. In hetzelfde weekend weigerde Henk ten Cate (oud-trainer Vitesse, nu bij MTK Budapest) in te vallen voor z'n toenmalige club Heracles in de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch. 'Hij wil niet in het openbaar van broekje wisselen. Trainer Gerard Somer straft de muiterij af met een verbanning naar het tweede team', zo staat te lezen in het VI Jaarboek over het seizoen 1985-1986. De foto roept bij mij direct de herinnering op aan klein 'frauduleus' handelen van diverse suppoosten destijds. Ik had een seizoenkaart voor vak M. Mijn toenmalige buurman, Wim Deetman, zat in vak C, eretribune. Van hem leerde ik dat ik ook rustig in vak C kon zitten, als ik de suppoost maar een rijksdaalder toestopte. Vaak was er plaats zat. Menig keer zat ik zo naast Wim. Wellicht ook de wedstrijd tegen de Groningers. door Klaas Vos Ernaast een schitterende foto in de kleedkamer bij de BI-junioren, een kampioenselftal. Het bleke bekkie van Michel Kreek, die ietwat wantrouwend - zo lijkt het - luistert naar waarschijnlijk de trainer (buiten beeld). Frank de Boer - met een gezonde blos op de wang - luistert ernstig aandachtig. Richard Witschge kijkt een geheel eigen richting uit en op de voorgrond staart Danny Muller (zoon van Bennie, nu Cambuur) naar de grond. Een paar bladzijden verder legt Bryan Roy aan Jan Rietman nog eens uit hoe hij tot dat prachtige doelpunt tegen FC Twente kwam. Dierbare herinnering. Roy maakte z'n debuut als invaller en wat zovelen voor hem en na hem deden, deed ook hij: scoren. Maar hoe! Na een solo vanaf links knalde hij uit een moeilijke hoek de bal keihard achter de keeper. De Meer stond op z'n kop en had er onmiddellijk een lieveling bij. Het was Ajax' zesde en tevens laatste goal (uitslag 6-1). In het boek staat dat het op 30 augustus 1986 was, maar dat klopt niet. Het was op 6 september 1987. Er is een foto, gemaakt na een wedstrijd. Publiek verlaat het stadion. Onder anderen twee oudere heren, met zo'n Russische bontmuts op, zo'n berenmuts. Maar er lopen nog twee heren met zo'n muts op. Eén met krukken. Zeer populair toen, die mutsen. Het IJzeren Gordijn moest nog neergehaald worden. De mooiste foto voor mij is die van een vrijwel naakte Bobby Haarms - hij heeft een soort tangaslip aan - dollend met spelers onder de douche. Op 30 november 1986 was Ajax tegen FC Twente herfstkampioen geworden (4-0; twee keer Van Basten, twee keer Bosman). Duidelijk zichtbaar zijn Aron Winter (met snor), John Bosman en Stanley Menzo. Uit z'n houding blijkt duidelijk dat Haarms iets in de zin heeft met zeep. Ondertussen wordt hij zelf ondergespoten met scheerschuim. Door wie? Alleen een neus en een kin zijn zichtbaar. En een snor! Het was de tijd van de snorren. Jan Wouters, Rijkaard hadden er toen ook één. Maar geen van de twee is de spuiter. Het is volgens mij Blind. Net dat seizoen van Sparta gekomen. Bobby is Ajax en Blind is dat inmiddels ook geworden. Niet meer weg te denken. Winter en Menzo zijn weer terug. Bosman wil straks voor Lucky Ajax gaan spelen. Het fotoboek brengt niet alleen nostalgie. Getuigt ondanks alle veranderingen ook van traditie en continuïteit. Paul, bedankt voor je stukje! AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 157

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 157