'HET IS ONZIN PAT IEDEREEN QR NML PKINT. DETRAINER HEEETALTIJD EEN IDEE VAN TEVOREN' zeker dat ik weg wilde bij Vitesse. Maar wat het alternatief was, wist ik niet. Op het feestje na de afscheidswedstrijd van Danny Blind en Jari Litmanen heb ik met Danny gesproken, en met Jan Wouters. Ik gaf aan dat ik graag weg wilde en dat ik er oren naar had terug te komen naar Ajax. Maar het lag contractueel heel ingewikkeld. Vandaar dat ze niet zo maar konden zeggen dat ze me terug namen. Danny en Jan stonden er op zich positief tegenover, maar behalve sportieve speelden er ook zakelijke en politieke overwegingen. Het belangrijkste was dat ik wist hoe zij erover dachten. Daar hield ik me aan vast.' Maar toch, dan verschijnen er uitspraken in de krant van de betrokkenen waaruit blijkt dat ze helemaal niet op jou zaten te wachten. Reuser: 'Dat was heel vervelend, maar ik ben er niet door in paniek geraakt. Het was zo ingewikkeld dat ik het soms zelf nog maar nauwelijks kon volgen. En natuurlijk moet je slikken als je leest dat ze bij Ajax niet op je zitten te wachten. Maar het is me gelukkig steeds gelukt het in de juiste context te zien. Ik wist wat er allemaal speelde. Leuk is anders, maar het moest gewoon zo. Ik werd wel steeds onrustiger. De beslissingen werden steeds maar uitgesteld, met als gevolg dat de eerste trainingen eraan zaten te komen en ik geen idee had waar ik nou moest verschijnen. Ik wilde gewoon weer lekker trainen en lekker spelen. Bij Vitesse kon dat niet meer, omdat de trainer daar nog zat; en dus moest ik hoopvol afwachten. Maar als je dan bij beide clubs de eerste training mist, heb je niet het idee dat je het allemaal lekker voor elkaar hebt. En door alle perikelen ging iedereen er vanuit dat ik alleen maar naar Ajax kon terugkeren doordat Ajax ook Machlas wilde hebben. Maar zo lag het niet. De wederzijdse wens dat Reuser weer voor Ajax zou spelen, was er al veel langer. Ik denk dat mijn overgang eerder beklonken was geweest als Ajax Machlas niet wilde hebben. De transfers werden nu aan elkaar gekoppeld, zodat ik uiteindelijk op de valreep weer naar de ArenA kwam, en natuurlijk niet als grote aankoop. En toch was ik er heel erg blij mee. Ik wist dat ik me opnieuw moest bewijzen. Maar daar zag ik niet tegenop. Een paar jaar geleden had ik nog niet 14 zoveel zelfvertrouwen dat ik zeker wist dat dat goed ging aflopen. Nu wel. Ik heb aangetoond, in ieder geval aan mezelf, dat ik het niveau aankan. Als er al twijfel is, dan moet ik laten zien dat het aan Neumann ligt dat ik weg ben bij Vitesse, en niet aan mij.' De breuk Heb je wel eens spijt gehad van je uitlatingen Reuser: 'Nee, omdat ik daarvoor al heel veel intern had gesproken met Vitesse. Met bepaalde mensen binnen de club. Het heeft maandenlang gebroeid. Mijn pogingen om een oplossing te vinden, draaiden op niets uit. Met mijn suggesties werd niets gedaan en er zou ook niets mee worden gedaan. Ja, toen was uiteindelijk voor mij de maat vol en probeerde ik het via een andere weg. Ik wist dat ik een breuk moest forceren. Als ik niet zo openlijk had gezegd dat ik niet meer onder Neumann wilde spelen, had ik er misschien nu nog gezeten. Vandaar dat ik er geen spijt van heb. Het kon voor mij echt niet langer. Ik heb er nog altijd geen zin in precies uit de doeken te doen wat hij allemaal tegen mij gezegd heeft, waardoor het zover is gekomen. Het is ook nooit mijn bedoeling geweest om hem in de problemen te brengen, maar je moet toch ook aan jezelf en je eigen belangen denken. En het mag ook niet zo lijken dat ik geen zelfkritiek heb en mijn onvermogen op hem afschuif. Ik weet dat ik bij Vitesse niet alles heb kunnen laten zien wat ik in me heb. Daarvoor ben ik zelf in de eerste plaats verantwoordelijk. Maar de hulp die ik daarbij van een trainer had kunnen gebruiken, heb ik niet gehad, integendeel. Hij meldde mij dat hij me ongeschikt vond als centrale middenvelder. Goed, ik was het er niet mee eens, maar dat kan gebeuren. Als het niet anders kon, moest ik me erin schikken. Maar als je dan een week later toch door dezelfde man centraal op het middenveld wordt opgesteld, kan je heel lang gaan nadenken over de dieper liggende gedachte erachter, maar ik heb die niet kunnen ontdekken. Ik begreep dat AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 14