Voor spelers als Wamberto vormen de wedstrijden van het tweede elftal een mogelijkheid om wedstrijdritme op te doen of bij te houden. Martijn Reuser een hart onder de riem te steken. In het vissersdorp willen aanhangers een spandoek ophangen waarop staat dat Martijn in Ajax 1 hoort. Inderdaad, willen, want het komt er niet van. Reuser is in Amsterdam achtergebleven (hij is geselecteerd voor de benefietwedstrijd tegen een Turkse selectie, een dag later) en het doek kan voor een andere gelegenheid worden bewaard. Pascal Heije, vorig seizoen vaak aanvoerder van het tweede elftal, begint het duel op de nummer-zespositie. Samen met John O'Brien (op vier spelend in de as) moet hij de schakel tussen verdediging en aanval vormen. Maar al na vier minuten gooit een onbesuisde Volendamse tackle roet in het eten. De gevolgen zijn ernstig. Na de wedstrijd blijkt een binnenband van zijn rechterknie te zijn gescheurd. Zojuist hersteld van een liesblessure is dit voor de jonge Ajacied een tweede grote tegenslag in korte tijd. Darl Douglas komt voor Heije in het veld en meteen is te zien dat het de Ajacieden moeite kost te bepalen wie waar moet staan en lopen. Bruins Slot tracht vanaf de zijlijn bij te sturen en Stanley Menzo, met zijn routine, probeert hetzelfde. Zonder veel succes. In de twintigste minuut helpen O'Brien en Menzo het 'andere Oranje' aan een voorsprong. Een te zachte terugspeelbal wordt door Stanley Menzo met de handen beroerd en de indirecte vrije trap slaat met een klap tegen de touwen. De Ajacieden proberen nog voor de rust het optische overwicht uit te drukken in de gelijkmaker. Het lukt niet omdat er geen aansluiting is tussen de verschillende linies. De verbindingsmannen ontbreken en in plaats van snel rond te spelen, kleeft de bal onnodig lang aan de voeten van de middenvelders. Harde duels rond de middencirkel zijn het gevolg. Door het inbrengen van Jeroen Ketting en Mare Stuut krijgt Ajax iets meer grip op de wedstrijd, zonder dat het doelpunten oplevert. Ondertussen staat de thuisploeg met 2-0 voor door een slordigheidje in de Ajax-defensie. Pas het laatste kwartier heeft Ajax de tegenstander daadwerkelijk in de tang. Te laat, zo blijkt, want ondanks het doelpunt van Brutil Hosé in de negentigste minuut is de een nederlaag onafwendbaar. Met de blessure van Pascal Heije en het vertoonde spel kan gerust gesproken worden van een dramatische avond voor de reserves van Ajax. De volgende dag roept Tonny Bruins Slot de spelers bij elkaar om te bespreken waar het mis ging. Een wedstrijd verliezen kan, de manier waarop het dit keer gebeurde, is Ajax onwaardig. Achter de lijn? Op 7 september vangt voor Ajax 2 de competitie aan met de thuiswedstrijd tegen De Graafschap. De 'Superboeren' konden vorig seizoen de kampioensschaal boven de hoofden heffen, Ajax eindigde als tweede. Een mooie kans op revanche dient zich aan. Toch begint Ajax slap en ongeconcentreerd, De Graafschap start vol overtuiging. Model voor de wedstrijdmentaliteit van de Doetinchemmers staat de spits Zico Tumba. Simpel en effectief zoeken de blauw-witten met de lange bal de fysiek sterke aanvaller die vervolgens wacht op aansluiting van zijn medespelers. Aaron Mokoena en Ferdi Vierklau hebben er moeite mee vanuit de verdediging de aanvallen van Ajax op te starten en slordig balverlies zet De Graafschap op het juiste spoor. Vanuit een corner jaagt ex-Ajacied Eli Louhenapessy een weggekopte bal strak langs de paal in de touwen. Na een kwartier laat Vierklau zich uitkappen, daardoor Koen Baakman de mogelijkheid gevend de 0-2 aan te laten tekenen. De 'Superboeren' blijven compact en met veel pressie spelen en Ajax kan daar weinig tegenover zetten. In de rust vervangt Bruins Slot middenvelder Jeroen Ketting voor Brutil Hosé. Met Bobson, Reuser, Ikedia en Hosé speelt Ajax eigenlijk met vier spitsen. Niet alleen tactisch beginnen de mannen van de toekomst anders, ook hun instelling is totaal gewijzigd. Net als De Graafschap strijdt Ajax nu voor elke centimeter gras en het resultaat is een open en aantrekkelijk duel. De combinatie van strijdlust en meer technische bagage blijkt, zoals wel vaker, doorslaggevend. Binnen een kwartier staat Ajax op gelijke hoogte: 2-2. Serge van den Ban, in de eerste helft al goed voor een paar fraaie reddingen, frustreert alle Graafschap-aanvallen door een wereldpartij te keepen. Want ook de tegenstander, met als aanjager Eli Louhenapessy, blijft dreigend. Een tactisch trucje, het wisselen van Bobson (naar rechts) en Ikedia (naar links), zorgt in de slotfase voor Amsterdamse kansen. Als iedereen zich lijkt te hebben neergelegd bij AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 109