Roemro 'De wonderen zijn de wereld nog niet uit.' Bekend gezegde. Gemakkelijk in de mond genomen. Maar het is een dooddoener. Het zegt niks. Over wonderen valt ook niets te zeggen. Daarvoor zijn het wonderen. Een wonder is per definitie onvoorspelbaar, onvoorzegbaar, ongerijmd. Het komt zomaar, 'toevallig', onverwacht. En als een wonder zich voltrekt rest slechts verbazing en een mond vol tanden. Wonderen kun je dus nooit verwachten. Maar het verlangen ernaar is zo onuitroeibaar, dat we steeds weer hardnekkig de verwachting koesteren. Zeker waar het Ajax-supporters betreft na een overwegend teleurstellend verlopen seizoen. Ik hoorde het weer alom om me heen: hooggespannen verwachtingen, er mogen weer wonderen verwacht worden. 'Kijk eens wie ze gekocht hebben: Laudrup, Winter, Verlaat, Machlas, Menzo. Dat is toch niet misselijk. En die Nieuwenburg heeft bewezen een groot talent te zijn.' Eigenlijk is het zo, dat een Ajacied helemaal niet in wonderen gelooft. Het begin van m'n stuk deugt feitelijk niet. Succes is voor een Ajacied zo vanzelfsprekend en verlies zo abnormaal, dat winnen, kampioen worden, bekers veroveren geen wonder is, maar de normaalste zaak van de wereld. God is toch een Ajacied? Zeventwintig landstitels, veertien KNVB-bekers, zes Europa Cups, twee wereldbekers. Het is niet niks. Maar het aantal keren dat we geen kampioen werden is nog steeds vele malen groter. Zevenentwintig keer op honderd jaar clubgeschiedenis is nog steeds geen derde van wat eventueel mogelijk was. Sterker nog, dat we zoveel en zo vaak wonnen, dat is een wonder. 'We aanschouwen het, maar doorgronden het niet.' Succes nestelt zich grondiger in het geheugen dan verlies en ondergang, zeker bij de aanhanger. Wij, supporters, zijn gehandicapt. We hebben bij voortduur last van een tunnelvisie. We zien slechts het licht van triomf en roem. Mindere periodes worden verdrongen, liggen in de verste hoeken van de geheugenzolder. En het is waar: we zijn ook de meest succesvolle club van ons land en behoren tot de beste van Europa. Maar in plaats van verwonderd, maakt ons dat overmoedig, arrogant en hoogmoedig. We gaan aan roemrot lijden. En als dan achter elkaar in het voorseizoen verloren wordt, dan zijn we verbijsterd; we begrijpen er niets van; we vinden eigenlijk dat ons onrecht wordt aangedaan. Terwijl: wat hebben we te verwachten? Ondanks de prachtaankopen? Blind, Litmanen, Van der Sar en De Boertjes al eerder: vertrokken of gestopt. Zij AAN VI ZIJLIJN door Klaas Vos Foto: Yvonne Witte waren de laatsten - en niet de minsten - van een elftal dat vier jaar terug Europa en de wereld veroverde. Vier jaar lang werden we geconfronteerd met leegloop. En desondanks werden er toch nog prijzen gehaald. Goed beschouwd een 'wonder'. Want vergelijk dat maar eens met de periode na de meest succesvolle periode van onze club, de jaren zeventig. Aan het begin van het seizoen '73-'74 gaat slechts één speler weg: Johan Cruijff. Uiteraard een grote aderlating. Maar toch: slechts één. Dat seizoen worden we derde in de competitie, verliezen de halve finale voor de beker tegen PSV en worden in de Europa Cup 1 in de tweede ronde uitgeschakeld door CSKA Sofia. De enige prijs: de Europese Supercup. Het jaar daarop vertrekt Neeskens en stopt Piet Keizer. Aderlatingen. Weer worden we derde, schakelt Heracles ons uit voor de beker en Europees komen we ook niet ver. Het jaar daarop - onder Michels - wederom derde, PEC Zwolle klopt ons voor de beker en Levski Spartak voor de UEFA CUP. Opnieuw waren we spelers kwijtgeraakt. Vier jaar later is er dan weer een titel, onder Ivic. Maar het jaar daarop worden we tweede en verliezen we voor de beker in de finale van AZ. Succes is nooit vanzelfsprekend, ook voor Ajax, de meest succesvolle, niet. Succes is altijd een wonder. Maar dat kun je niet verwachten. Zeker niet met een bijkans totaal nieuw elftal. Ons rest slechts geduld en wat we nodig hebben is tijd. En de tijd zal leren of het wonder van succes ons zal toevallen. Ik weet: het zijn ook allemaal clichés. Maar in de huidige situatie bevatten ze meer waarheid en waarde dan dat van de wonderen die de wereld nog niet uit zijn. AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999 97

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 97