Zijn enige doelpunt voor Ajax scoorde Frank Stapleton tegen landgenoten. Op 16 september 1987 bepaalde Stapleton in het Europa-Cup-2- duel tegen het Ierse Dundalk FC de eindstand op 4-0. Foto: George Verberne zien toen Stapleton het volgende seizoen daar wilde en mocht blijven. 'Toen Ajax eindelijk toegaf hadden ze bij Derby al iemand anders en had ik nog geen club.' De Ierse spits kwam uiteindelijk terecht bij het Franse Le Havre, en na een seizoen in Frankrijk volgden twee jaar bij Blackburn Rovers. 'Daar heeft Richard Witschge ook nog gespeeld.' Vervolgens was Stapleton even actief als speler-coach bij Huddersfield om met een driejarig verblijf in dezelfde dubbelrol bij Bradford City zijn carrière af te sluiten in 1994. 'Bij Bradford was er weinig geld, eigenlijk alleen maar een grote schuld. Die heb ik in die drie jaar weten te halveren, maar het betekent dat je constant goede spelers aan het verkopen bent. Het was een kwestie van overleven. Voor mij was het een goed leerproces om later in coaching verder te gaan want ik was daar speler, trainer, coach, scout, pr-medewerker en manager tegelijk.' Want dat is het doel van Frank Stapleton. Trainer/coach zijn van een goed elftal, het liefst in de Engelse Premier League. Maar ergens anders in Europa mag ook. 'Ik zit nu op de cursus voor een UEFA-certificaat en daarmee kan je overal terecht. Ik wil best onderaan beginnen, als ik daarmee later kan doorstromen. Je moet ook een beetje geluk hebben om net op de goede plaats te zijn, zoals Jan Wouters nu bij Ajax.' Tot het zo ver is werkt Stapleton als trainer voor de jeugd onder 16 op de academy van Bolton Wanderers. Tevens is hij radioverslaggever voor alle wedstrijden van Manchester United, en doet hij af en toe televisiewerk voor TV3 in Ierland en Sky Sports. 'Dat doe ik nu op freelance-basis. Liever werk ik natuurlijk met een vast contract, maar daar willen de meeste zenders niet aan. Het liefste echter wil ik toch ergens gaan coachen. Ik heb bijna mijn papieren en heb in mijn carrière met veel goede coaches gewerkt, zoals Johan Cruijff en Jack Charlton. Ik denk dat het helpt dat ik op het continent heb gespeeld. Graag zou ik hier ook de Europese manier van voetballen willen spelen, maar dat is in Engeland niet altijd even gemakkelijk. Manchester is het gelukt, ook door de invloed van buitenlanders. Volgens mij is Jaap Stam, na een moeizaam begin, uitgegroeid tot de beste verdediger in de Premier League. Ryan Giggs is mijn favoriete speler in Engeland. Het is moeilijk om spelers uit andere landen op waarde te schatten als je ze alleen maar op televisie ziet, maar Zidane is natuurlijk een van de beteren. En ik mag graag naar Vieri kijken, die speelt een beetje zoals ik deed.' Spijt van zijn verblijf bij Ajax lijkt hij niet te hebben. Wel vindt Frank Stapleton dat er meer ingezeten had. 'Als ik niet geblesserd was geraakt op het moment dat ik me net een beetje had aangepast, was het misschien anders gelopen. Het is als spits lastig om ergens nieuw binnen te komen. Er wordt altijd van je verwacht dat je scoort, en dat is nog altijd het moeilijkste van het spel.' Met een accent dat, ondanks het feit dat hij er al zesentwintig jaar niet meer woont, nog duidelijk verraadt dat hij een geboren Dubliner is, vertelt Stapleton: 'Een van mijn weinige doelpunten voor Ajax maakte ik in de Europa Cup tegen Dundalk. Die kwamen ook uit Ierland.' AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 92