Stapleton speelde zijn eerste interland voor Ierland in 1976. 'In Ankara, tegen Turkije. Ik was toen 19 of 20.' Zijn interlandcarrière eindigde 71 'caps' later op het WK in Italië. De spits speelde er geen wedstrijd, hoefde van Jack Chartlon zelfs niet warm te lopen. 'Hij had me blijkbaar niet meer nodig. Ik vroeg me af waarom hij me er nog bijgenomen had. In mijn laatste twee interlands die ik speelde voor het WK, scoorde ik nog. Maar er zaten negen maanden tussen die twee wedstrijden. Op het WK speelden we nog die gênante wedstrijd tegen Nederland. De scheidsrechter moest de teams aanmoedigen om nog een beetje te gaan voetballen, want we hadden allebei genoeg aan een gelijkspel. Maar ja, je kon toen theoretisch nog wereldkampioen worden zonder een wedstrijd in de speeltijd te winnen. Tegenwoordig zou je met drie gelijke spelen niet meer door de voorronde komen.' De jaren voor het WK '90 waren voor Stapleton als international aanzienlijk succesvoller. 'We hadden een kleine groep met spelers die in de hoogste afdeling van Engeland uitkwamen, de rest speelde in een van de lagere klassen. Als er iemand geblesseerd raakte moesten de mindere jongens te veel aan de bak. Ze zijn toen later uit gaan zoeken welke spelers in Engeland Ierse voorouders hadden. Charlton heeft daar goed gebruik van gemaakt.' Stapleton werd vrijwel altijd opgesteld en is nog steeds topscorer van Ierland met twintig goals, al zitten de nog actieve Tony Cascarino en Niall Quinn hem vlak op de hielen. Zijn laatste grote toernooi waarin hij wel speelde was het EK van 1988, waarin Ierland door de beruchte kopbal van Wim Kieft werd geklopt. Dubbelrol Stapleton had zijn Ajax-periode toen al afgesloten. Hij was uitgeleend aan Derby County. Stapleton hielp Derby om nog net in de Premier League te blijven. Toen kwam de zuinigheid van het toenmalige bestuur om de hoek kijken. Hoewel Ajax geen transfersom had willen betalen om hem van Manchester United te halen, wilde de club van Derby County wel geld Foto: George Verberne Op de bank bij FC Utrecht op 13 september 1987, met links Johan Cruijff en rechts Petri Tiainen en Arnold Scholten. Stapleton zou een deel van de wedstrijd meespelen maar kon niet voorkomen dat Ajax met 2-1 verloor. AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 91