Stapleton tegen Roda JC, met links de latere Ajacied Alfons Groenendijk. -iii-0s^ii t %n:4<>- Foto: George Verberne gestoelde positiespel van Ajax was flink wennen. Zeker met maestro Cruijff aan het roer. 'Johan deed soms dingen voor op trainen die niemand na kon doen. Maar hij zag altijd alles en had meestal ook gelijk. Ik had tijd nodig om me aan te passen en Cruijff begreep dat.' De trainingen bij Ajax noemt Stapleton de beste die hij ooit had meegemaakt. 'Mensen denken altijd dat vanwege de speelstijl in Engeland iedereen in goede conditie is. Maar om het spel van Ajax te kunnen spelen moet je heel fit zijn. Bij Ajax hadden ze dat eerder door dan wie dan ook in Europa. Pas in de jaren negentig ging iedereen dat overnemen, bij Ajax is dat altijd zo geweest. Je moet wel in goede conditie zijn om zo te kunnen passen en lopen. Kijk naar Maradonna in 1986, die was toen ook in shapeanders had hij nooit zo kunnen presteren.' Net toen hij zich een beetje aan het niveau van de Amsterdammers had aangepast ging het fout met Stapleton. 'We waren in Hamburg aan het trainen voor een Europa-Cupwedstrijd. Ik was in duel met Jan Sorensen en viel heel ongelukkig op mijn rug.' De spits moest geopereerd worden en koos ervoor om in Engeland te revalideren. 'Johan Cruijff maakte zich zorgen want hij had slechte ervaringen met die Schotse vleugelspeler, Alastair Dick. Die was ook naar "huis" gegaan om te revalideren en kwam totaal uit vorm terug.' Slecht nieuws Stapleton werkte overzee wél hard aan zijn herstel. Eerst in het krachthonk en later met de selectie van Manchester United. Bij Ajax was men verrast over zijn goede vorm. 'Ik wilde weer snel gaan spelen, dat is de enige manier om helemaal terug te komen.' Een test wees echter uit dat er een verschil was in de kracht van zijn benen. Dus ging Stapleton weer terug naar Engeland om te trainen. Toen kreeg hij echter een vervelend telefoontje. 'Frans Hoek belde me en zei dat Johan Cruijff weg was gegaan bij Ajax. Dat was slecht nieuws voor me, want hij had me immers naar Ajax gehaald. Ik wist meteen dat mijn kans verkeken was. Ik kwam ook nauwelijks meer in de selectie toen ik weer in Amsterdam was. De drie trainers die het overnamen hadden wel wat anders aan hun hoofd dan Frank Stapleton.' Stapleton moest echter eerst nog wel langs Bobby Haarms voordat hij weer fit verklaard werd. De Ier denkt nog graag terug aan zijn ervaringen met de hersteltrainer. 'Je wilde nooit geblesseerd raken, want dan wist je dat je met Bobby moest trainen, en dat was geen pretje. Maar zijn oefeningen zijn wel van grote klasse. Hij sprak ook geen woord Engels, maar ik wist wel wat hij bedoelde. Hij liet je keihard werken, en gaf je dan voldoende rust om te herstellen zodat je de volgende oefening weer op 100 procent kon doen. Zo haalde hij het maximale rendement uit zijn trainingen. Hij heeft gezorgd dat ik weer helemaal terugkwam.' Van spelen met het eerste elftal kwam echter weinig meer, en met het Europees kampioenschap op komst waren wedstrijden met het tweede van Ajax niet de gewenste voorbereiding op de interlands. AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 89