De ultieme jongensdroom Een bijzondere Ajaxfiim Q©l \©O0&/ In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen belicht die er om een of andere reden uitspringen. Deze keer is dat niet zozeer een voorwerp, maar een film. De film werd speciaal voor het museum gemaakt en laat - als een soort samenvatting - spectaculaire voetbalhoogtepunten en grote sterren uit de geschiedenis van Ajax de revue passeren. et eind van de vorige eeuw speelde een handvol jongens op grasveldjes aan de rand van Amsterdam. Ze droomden ervan de beste te worden en vanaf het begin waren ze uitermate serieus bezig met voetballen én de organisatie van hun club. Het resultaat mocht er zijn: in 1918 werden ze kampioen van Nederland en in 1972 de beste van de wereld. Ajax is een begrip en overal op de aardbol lopen voetballertjes te dromen van een carrière bij Ajax. Dat gegeven is het thema van de film, die non stop draait in het museum. De makers wilden niet zomaar een verzameling spelfragmenten aaneenrijgen, maar de bezoeker laten beleven hoe kinderdromen werkelijkheid kunnen worden. Daarvoor werd gekozen voor het verhaal van drie 'willekeurige' Fragment uit het originele script MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot jongetjes: een uit Betondorp, een uit een tropisch land en een uit Scandinavië. Je ziet de jongetjes voetballen, respectievelijk op straat, het strand en een grasland. Na enige acties zien we de fantasiën van de jongetjes verschijnen: zij dromen van achtereenvolgens Cruijff, Rijkaard en Litmanen. Er komt een bombardement van filmbeelden van hun voetbalhelden en dat bombardement moet vrij letterlijk worden genomen. De film wordt namelijk geprojecteerd op drie schermen naast elkaar en op elk scherm is steeds iets anders te zien. Soms is het hetzelfde wedstrijdfragment vanuit een andere hoek opgenomen, soms zijn er opeenvolgende acties naast elkaar geprojecteerd, maar meestal zijn het aparte fragmenten die elkaar aanvullen en versterken. Samen met de zéér indringende muziek geeft dat een overdonderende indruk, die de bezoeker helemaal inpakt. Tegen het einde van de film zitten de jongetjes samen met hun ouders - we kennen ze inmiddels allemaal - tussen het publiek in de ArenA. Na nog een flinke hoeveelheid acties van andere grote Ajax- sterren komt de historische 'omhaal van Van Basten' en alle filmacteurs springen juichend op. In hun midden blijkt Cruijff zelf te staan, die nog even knipoogt naar het dromende 'jongetje uit Betondorp': Cruijff wéét waarvan hij droomde. De film is opgenomen in Amsterdam, waar de groentewinkel van Cruijffs vader werd gereconstrueerd, op Curacao voor het 76 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 76