Foto: Louis van de Vuurst Bondscoach Frank Rijkaard, op het veld 'trainer1, aan tafel 'gewoon een vriend'. maar weet op het juiste moment de teugels weer aan te trekken. Zo is het normaal dat je de avond meteen na een wedstrijd even weg mag, maar in Brazilië mocht dat bijvoorbeeld niet. De eerste wedstrijd was zo zwaar en er was toch een aantal spelers met wat gezondheidsproblemen, en dan kan het gewoon niet. Dat wordt dan ook geaccepteerd. Het voordeel is ook dat er heel erg veel ervaren spelers bij de selectie zitten die het klappen van de zweep wel kennen. De meeste spelers zitten al een tijdje bij elkaar nu, ik denk al een jaar of zes. Ze weten nu wel dat het een serieus vak is.' Is die vrijheid van Rijkaard ook juist zijn kracht, want de werkwijze van Van Gaal verschilt wel heel erg van zijn aanpak. Bij Van Gaal zal een training ook nooit te laat beginnen. 'Ja, maar toch moet Rijkaard ook wel naar een combinatie zoeken. De jongens die bijvoorbeeld in Engeland spelen, zijn zo'n losse werkwijze wel gewend. Misschien vinden zij het juist wel prettig wanneer de aanpak strenger is dan normaal. In het begin was de aanpak losser, maar twee dagen voor de wedstrijd word je gewoon weer hard aangepakt. Te laat komen is dan meteen een boete. Frank weet precies op het juiste moment te teugels wat aan te trekken en te prikkelen.' Is het niet vreemd om met hem als trainer te werken? 'Nee hoor, hij doet het heel professioneel en ik heb daar verder geen last van. Je weet precies wat je aan hem hebt. Als we aan het eten zijn of andere dingen doen die niet direct met een wedstrijd te maken hebben, zit je gewoon als vrienden bij elkaar, maar we schakelen heel eenvoudig om naar een speler-trainer relatie. Het werkt in ieder geval wel prettig. Ik noem hem ook gewoon "trainer". En het respect was er al, dat hoefde hij ook niet meer te verdienen.' Hou je je op de hoogte van het nieuws in Nederland? 'Ja, zeker, ik heb alle Nederlandse zenders. Ik kijk eigenlijk alleen maar Nederlandse tv, Spaanse tv is geen moer an. Verder krijgen we veel Nederlandse tijdschriften en volgens mij heeft mijn vrouw nu ook nog de leesmap besteld, haha! Dus we blijven van alles op de hoogte, ook van het voetbal. Frans Hoek heeft een telefoontje waarop je de sportuitslagen krijgt en omdat we vaak in het weekend om vijf uur spelen, kunnen we goed bijhouden wat de stand bij Ajax is. En dan is het nog steeds Ajax wat we volgen, dat zal ik ook altijd blijven doen.' Edwin van der Sar had bij Ajax ook nog een doorlopend contract. Steekt het je niet dat hij wel zo eenvoudig naar een andere club kon? 'Misschien hebben ze nu wel ingezien dat het beter is om spelers op die manier te laten gaan. Het is net als met het belastingverhaal. Toen wij erover begonnen, viel het hele land erover, maar laatst hoorde je hetzelfde uit de monden van Van Os en Van den Herik en dan piept niemand er meer over. Wij zijn kennelijk steeds de trendsetters en dan krijg je ook de meeste kritiek, maar daar kunnen we heel goed tegen. Wij maken van ons hart geen moordkuil, en zoals ik al zei, ik slaap er niet slechter van. Ik maak me ook nergens druk om, dat kun je ook maar beter niet doen.' AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 74