'Valt mee, het is voor mij toch ook een beetje ander seizoen geworden. In tegenstelling tot de andere spelers heb ik bijvoorbeeld wel de tijd gehad om wat langer te rusten na het WK. En een andere omgeving doet je vermoeidheid ook wel verdwijnen, zo heb ik het althans ervaren. Dan de eerste wedstrijden bij Barcelona, dat is toch weer heel anders, dan komt er wat spanning bij kijken en ben je je eventuele vermoeidheid al snel weer vergeten. De komst van nieuwe spelers bij Barcelona maken mij toch ook weer hongerig naar een nieuw seizoen. Vooral de komst van Jari is bijzonder. Jari is natuurlijk niet zomaar een speler die nieuw is bij de club, zeker niet voor de oud- Ajacieden. Hij is iemand met zoveel klasse die iedere club goed kan gebruiken. Ik denk ook zeker dat hij in Spanje tot zijn recht zal komen. Hij kan net dat stukje extra brengen waardoor je bepaalde wedstrijden, die je anders misschien gelijk zou spelen, toch nog wint.' Even terug naar Ajax. De club gaat nu toch wel een andere koers varen, onder meer door het terughalen van oud-spelers zoals Verlaat, Winter en Menzo. Verbaast je dat? 'Ik vind het vooral heel erg leuk en ik weet zeker dat de supporters het ook erg waarderen. Als de resultaten goed waren geweest toen Ronald en ik er nog waren, had je de fans ook een stuk minder gehoord, maar dat weet je nu eenmaal. Dan had je ook niemand gehoord over het feit dat wij ons niet meer konden vereenzelvigen met de club of met de trainingen. En als je dan vaak verliest, komt er ook opeens veel meer commentaar op de grote aantallen buitenlandse spelers. Nu Ajax deze spelers heeft teruggehaald, is het toch ook weer een stuk meer herkenbaar voor de supporters, en dat is toch ook wel heel erg belangrijk. Ajax krijgt zo toch weer meer een eigen gezicht.' Is het niet een te gemakkelijke keuze? 'Ja, misschien wel. Maar ik kan het me heel goed voorstellen. De spelers zijn goed en ervaren, kennen de club en het systeem en je zag bij de Cruijff-'wedstrijden dat iedereen erg enthousiast op hun komst reageerde. Die avond was trouwens voor ons ook bijzonder. Nu was het hoofdstuk echt goed afgesloten en hebben we toch op een waardige manier afscheid kunnen nemen van het publiek. Ik ben blij dat het zo is gegaan.' De reactie van de fans, was die positiever dan je had gedacht? Zo al te vrolijk zijn jullie uiteindelijk niet weggegaan. 'Ik was er niet echt verbaasd over. Mensen vergeten snel en de echte supporters zullen zich bovenal de mooie dingen herinneren die we met z'n allen hebben meegemaakt. Dat voert gelukkig op zo'n moment de boventoon.' Het respect is wat betreft groter in de zuidelijke landen van Europa. 'Dat is sowieso het grote verschil. Als oud voetballer word je in Spanje of andere Zuid-Europese landen toch veel meer gewaardeerd dan in Nederland. Dat merk je ook als je uitwedstrijden speelt. Als je Koeman ziet, die is echt veel populairder dan ik, hoor, daar is geen twijfel over mogelijk. Dat is echt indrukwekkend. Hij heeft natuurlijk de winnende treffer in een Europa-Cupfinale gemaakt, dat telt toch behoorlijk zwaar mee, lijkt me. Die mazzel heeft hij weer, haha!' Een andere generatiegenoot van Koeman die het goed doet is Frank Rijkaard. 'Als oud-speler van absoluut top-niveau weten deze jongens als geen ander hoe het allemaal reilt en zeilt en hoe de spelers over bepaalde zaken denken en dat voelt Rijkaard bij Oranje prima aan. Dat merk je aan alles. Hij laat de spelers heel erg vrij, Foto: Yvonne Witte AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999 73

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 73