Machtig land waar God rond is. Waar voetbal de rode draad van het leven vormt, de levensader van een immens land in Zuid-Amerika. Waar iedere bewoner tot in het diepst van zijn binnenste begaan is met het lot van zijn of haar club. Je bent zwart wit als je voor Vasco da Gama bent. Je leven bestaat uit de kleuren rood en zwart als je van Flamengo bent. En daar kom je nooit meer vanaf. Wamberto is van Ajax maar bovenal een kind van Sao Luis. Een kind van de staat waar de reggae vierentwintig uur per dag door de straten schalt. De invloeden van omringende landen is groot. Frans-Guyana is niet ver weg, en ook Suriname is, zeker voor Braziliaanse begrippen, niet ver weg. De tot een soort Ajax-museum omgebouwde zwarte Opel Kadett van Wamberto's oudere broer Waldemir doet tijdens het verblijf dienst als de ideale taxi. Waldemir, een politieagent met een wel heel erg lange zomervakantie, ontpopt zich tot manusje-van-alles voor Wamberto en zijn Nederlandse gast. Zijn wagen is volgehangen met Ajax-parafernalia, waarbij een belangrijke rol voor Ajax- mascotte Champy is weggelegd. Waldemir stuurt het gitzwarte gevaarte langs huizen, supermarkten, voormalige voetbalclubs, ontelbaar veel vrienden en natuurlijk het strand. Dat de indrukwekkende stuurmanskunst van de oudste De Sousa Campos daarbij als zeer prettig wordt ervaren, moge duidelijk zijn. De lokale overheid van de staat Maranhao heeft namelijk al het beschikbare geld in het inderdaad fraaie vliegveld van Sao Luis gestoken, de wegen en overige infrastructuur zijn daarentegen belabberd. Een ritje naar het strand heeft met de talrijke levensgevaarlijke kuilen in het wegdek, de plotseling overstekende honden, de langsvliegende voetballen en het slecht gekapte struikgewas in de berm veel weg van een Disneyland-attractie. Dat de meeste middenstanders hun geld verdienen in de autohandel, is geen verrassing. De warmte van de familie De Sousa Campos vergoedt alles. Vader, slecht ter been en daardoor bedlegerig, maakt het allemaal van een afstand mee en slaat het bezoek verbaasd gade. Moeder daarentegen verpersoonlijkt het enthousiasme van de hele familie. Warme knuffels volgen bij aankomst op de Rua Luis Carvalho 526, waar de hele buurt is uitgelopen om de terugkeer van hun held uit het verre Amsterdam van dichtbij mee te kunnen maken. De constante aanwezigheid van een imposante schare kinderen, al dan niet officieel familie, maakt het geheel er alleen maar vrolijker op. Als rattenvangers van Hameien lopen we door de kleine buurtgemeenschap van Sao Luis, waarbij de blokfluit is vervangen door Ajax- speldjes. 'Erikie, Erikie' roepen de kleine mannetjes, allen op blote voeten en gewapend met bal. Wamberto ziet het 1. Het ouderlijk huis van Wamberto in een buitenwijk van Sao Luis, hoofdstad van de staat Maranhao in het noorden van Brazilië. 2. 'Fute-volley' op een van de vele stranden bij Sao Luis. 3. Terug in Brazilië wordt Isostar vervangen door verse kokosmelk. 4. De vriendjes van Danilho, Wambertinho en Wanderson zijn blij dat ze weer even thuis zijn. 5. Wamberto met zijn grote broer Waldemir, politieagent maar bovenal Ajax-supporter op het strand. 6. Wanderson kijkt bewonderd naar de foto's van zijn vader. 7. Er was uiteraard ook tijd vrijgemaakt voor een bezoek aan Sampaio Correa Futebol Clube, de eerste club van Wamberto in Sao Luis. Hier tracht de fysio een van de spelers met behulp van zeep en het betere handwerk weer fit te krijgen. 8. Danilho, Wanderson en Wambertinho de Sousa Campos. 9. Straatbeeld van Sao Luis de Maranhao. 10. Danilho gaat onder de douche in de tuin terwijl oma de was doet. MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 57