Foto: Louis van de Vuurst Datzelfde geldt voor Jari. Ook hij heeft lang nagedacht en eigenlijk ook nooit laten uitlekken wat hij zou gaan doen. Er waren meerdere clubs die concreet waren, maar op een gegeven moment moet je toch je keus maken. Je geeft dan zelfbij je zaakwaarnemers aan welke kant je op wilt, zodat zij aan de slag kunnen.' Juventus was daarbij het meest concreet en na enkele goede gesprekken met trainer Carlo Ancelotti was de zaak beklonken. Naast de zakelijke kant van de beslissing speelde ook de gevoelsmatige kant een grote rol. Want nergens anders is de waardering voor een sporter groter dan in Italië, waar een voetballer niet wordt afgerekend op het laatste resultaat, maar waar terecht wordt gekeken naar wat een sporter in het verleden heeft gepresteerd. Van der Sar werd er nog maar eens op gewezen bij het al eerder gememoreerde bezoek aan het duel Internazionale - Manchester. 'Na de wedstrijd zijn we nog wat gaan eten in de stad. De waardering die je daar krijgt over de prestaties van '95 toen we de Champions League wonnen en drie keer van Milan wonnen, is nog steeds enorm. De meeste mensen weten dat daar allemaal nog wel, terwijl je in Nederland toch alleen maar op je klote krijgt omdat je laatste seizoen zo slecht was. Dat is toch wel even anders. In Nederland is het respect meteen weg wanneer je een keer een minder jaar draait. Daar ben je de man van '95 en ik wil weieens meemaken hoe dat voor een langere periode is. En de ambities van de club mogen duidelijk zijn: een seizoen zoals het vorige mag niet meer gebeuren, ze willen meteen weer terug naar de top met in ieder geval rechtstreekse kwalificatie voor de Europa Cup.' Zielig liedje De dagen rond het afscheid van Danny Blind en Jari Litmanen, op een mooie zondag in mei bezorgden Van der Sar gemengde gevoelens. Was hij immers ook niet een van de helden? Verdiende ook hij niet zo'n fraai afscheid? Natuurlijk, maar de kogel was voor Sar nog niet door de kerk. De zaakwaarnemers waren er nog niet helemaal uit, en dus verdedigde Van der Sar het laatste duel van het jaar 'gewoon' het doel, terwijl het laatste kunstje van het jaar doorgaans een eerbetoon voor Van der Sars opvolger Fred Grim is. De kenners wisten het direct: Van der Sar zou nu zeker weggaan. Voor de keeper kwam het rare gevoel pas echt toen de contracten waren getekend. 'Toen we rond waren en ik de volgende dag naar Ajax reed, was dat aparte gevoel er wel. Toen dacht ik wel Jezus, ik ga Ajax verlaten en werd ik wel een beetje nat in mijn ogen. Die dagen rond het duel met RKC, de laatste thuiswedstrijd, was ik ook heel erg emotioneel. Als er dan een zielig liedje op de radio was, zou ik zo kunnen gaan huilen. Het was daardoor allemaal een beetje dubbel.' In Breda zag de international NAC nog even degraderen, alvorens echt gedag te zeggen tegen de mensen met wie hij zolang heeft samengewerkt. Voor hem geen rechtzaak of een verplicht langdurig verblijf op een camping in de provincie. Gelukkig voor een ieder ging Van der Sar op een sjiekere manier weg, iets waarvoor hij ook altijd heeft gepleit. Reeds in de eerste gesprekken over een transfer kwam dat aan de orde. 'Ik hoopte inderdaad wel dat ze me op een normale manier zouden laten gaan. En ik ben ook niet bang geweest dat dit niet zou gebeuren. Ik denk dat het bestuur ook wel heeft gedacht dat ze er verstandig aan zouden doen om het anders aan te pakken dan bij voorgaande transfers. Niet dat ze ervan geleerd hebben, zo wil ik het ook niet zeggen, maar het komt natuurlijk niet goed over. Ik heb toch een hoop gedaan voor de club, we hebben samen heel veel prijzen behaald en dan is het toch een blijk van waardering dat ze aan een transfer mee willen werken. Hoewel de prijs natuurlijk best hoog was, maar dat is niet gek. Ze zeggen niet "omdat we je zo aardig vinden, mag je voor vijf miljoen minder weg", zo werkt het nou ook weer niet.' 50 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 50