DANN4 EVER hebben. Wat je echter ook niet moet vergeten is dat je net zo goed voetbalt als je medespelers toelaten. Je bent tegenwoordig geen keeper meer omdat je niet kunt voetballen. De Goey kan ook best voetballen, maar als spelers zich niet aanbieden wordt het al een stuk lastiger. Hoe goed je ook bent. Net als bij Peter Schmeichel, die werd ook veel te vaak op zijn linkerbeen aangespeeld. We zaten naar de wedstrijd tussen Manchester en Inter te kijken en dan gaat mijn aandacht uiteraard automatisch uit naar de keepers. Schmeichel was volgens mij een jaar of 28 toen die terugspeelbal-regel werd ingevoerd, maar blijkbaar is daar toch weinig op getraind bij zijn club. Frans Hoek maakte er juist een pluspunt van. Bij Ajax werd die regel beschouwd als een voordeel, ik werd daardoor eerder gezien als een elfde veldspeler in plaats van als een obstakel achterin.' Uitentreuren werd er door het trio Hoek, Van der Sar, Grim geoefend. Het gebruik van de handen was daarbij taboe. 'We schoten steeds maar weer hoge ballen, lage ballen, op rechts en op links, zodat de nieuwe situatie uiteindelijk een voordeel voor ons zou kunnen worden in plaats van dat het paniek-situaties zou kunnen opleveren. Je moet er duidelijk wel in investeren, ik heb honderden, zo niet duizenden keren met een bal tegen een muurtje in de Meer getrapt, dat is de enige manier om het echt te leren. Toen die regel kwam, was ik 21, voor mij een ideaal moment om het op te pikken.' Ondanks zijn nog vrij lage leeftijd mag Van der Sar worden betiteld als routinier. Ondertussen dient de volgende generatie Foto: Yvonne Witte NAC - Ajax, de laatste wedstrijd van het seizoen 1998-1999. Nog één maal Fred Grim en Edwin van der Sar. doelwachters zich in Nederland alweer aan. Waarbij het volgens de 28 jaar oude speler vooral belangrijk is dat de jonge keepers vertrouwen krijgen van hun trainer. 'Alleen dan kun je echt zien hoe goed jonge keepers zijn. De kenners zien op zich direct al hoeveel aanleg een keeper heeft, maar er komt zoveel meer bij kijken dan alleen maar je doel schoonhouden.' Als representant van de Nederlandse keepersschool denkt Van der Sar vooral het onderdeel meevoetballen toe te kunnen Foto: Louis van de Vuurst voegen aan de Italiaanse Serie A. Hij zegt dat juist dat gedeelte van het edele spel in andere landen vaak ondergeschikt is, hoewel het belang ervan ook niet overdreven moet worden. 'Het belangrijkste blijft natuurlijk dat je die bal tegenhoudt. Als je dat maar goed doet, dan wordt er naar de rest niet gekeken. Ik probeer die beide zaken, ballen stoppen en meevoetballen, te combineren en hoop dat ik ook wat kan bereiken in Italië. Respect De concrete belangstelling vanuit Turijn voor Van der Sar kwam pas laat, veel eerder was er al een constante stroom van geruchten. Internazionale zou in de markt zijn, AS Roma had veel geld voor de goalie over en daar naast was er de al dan niet concrete interesse van een aantal Spaanse en Engelse clubs. 'In overleg met de zaakwaarnemers hebben we het goede moment afgewacht en heel bewust gezegd dat we eventueel pas na de bekerfinale actie zouden ondernemen. Zo zou ik in ieder geval nooit het verwijt krijgen dat ik toen al met mijn gedachten ergens anders was. AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999 49

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 49