De laatste der Mohikanen wordt uitgezwaaid in de Amsterdamse grachten. Als een van de bepalende spelers van Ajax was ook Van der Sar niet in staat het tij te keren. 'Ajax was vanaf het begin van het afgelopen seizoen eigenlijk een trein die van een berg afreed zonder dat de remmen het deden. Er is echt genoeg geprobeerd, maar er was steeds sprake van miscommunicatie. Er waren te veel mensen met hun eigen hachje bezig, waardoor het teambelang ondermijnd werd.' Met als onvermijdelijke rode draad de affaire-De Boer, waardoor de boel vanaf het begin al niet liep. Van der Sar: 'Je moet niet vergeten dat we met het weggaan van Frank en Ronald toch ook een hele hoop gezag hebben ingeleverd. En op het moment dat zij, na de verloren arbitragezaak, weer terugkeerden in de groep, was het al lang niet meer zoals het was. De spelers wisten natuurlijk ook wel dat zij eigenlijk liever niet meer bij Ajax wilden spelen en dat is natuurlijk funest bij een teamsport.' Postnatale WK-depressie Na de winterstop ontstond bij Edwin van der Sar voor het eerst het idee om na het lopende seizoen wellicht eens iets anders te gaan proberen. Het duurde echter nog wel lange tijd voordat het besluit vast stond. Overleg met het thuisfront leverde niet al te veel problemen op. Integendeel. Vrouw Annemarie had het idee dat het best eens aardig zou zijn om in het buitenland te wonen, in Nederland wonen kan daarna altijd wel weer. 'Thuis werd wel opgemerkt dat ik minder goed in mijn vel stak dan voorheen. Het is ook wel even anders thuiskomen als je een nederlaag moet verwerken. Ik ben dan eigenlijk niet te genieten.' Een enkele nederlaag is nog tot daar aan toe, maar hier was sprake van een trend. De teloorgang van Ajax leek ingezet. Van der Sar: 'Alles glipt op een op het oog onverklaarbare wijze uit je handen, waarbij het extra vervelend was dat niemand dat had voorzien. Misschien was iedereen de realiteit wel een beetje uit het oog verloren. Vorig seizoen met zoveel punten Foto's: Louis van de Vuurst kampioen, dan zal het dit jaar ook wel zo gaan met misschien een iets minder grote voorsprong. En dat is dus wel iets anders uitgepakt. Zeker in het begin ben je daar echter niet bewust mee bezig, omdat iedereen het gevoel heeft dat het toch wel goed komt.' Naast de ontwikkelingen bij Ajax had Van der Sar met nog een aspect te maken dat wel degelijk invloed heeft gehad: het WK te Frankrijk. De goalie had na de hete Franse zomer drie weken vakantie, iets wat volgens hem toch aan de korte kant is geweest. 'Op het moment dat het goed gaat met je club, gaat het allemaal automatisch en heb je ook geen last van een postnatale WK-depressie. Mooi woord toch? Maar zodra het minder gaat, heb je daar wel allemaal last van en voel je de vermoeidheid en alles net een stukje meer en erger.' De aanloop naar het huidige seizoen was AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 45