Op het wedstrijdformulier staat aan Ajax- kant een oud-collega van Ophof, Stanley Menzo. Jeroen Ketting, spelend voor de verdediging, wordt tijdens de wedstrijd door Tonny Bruins Slot fanatiek gecoacht: omschakelen van verdediging naar aanval, afhankelijk van balbezit of balverlies. De Treffers laten te veel ruimte tussen de linies en Ajax maakt daar simpel gebruik van. Bij rust is het door treffers van Dani, Reuser, Babangida en weer Reuser 0-4. Babangida scoort met een ouderwetse snoekduik, waardoor hij even 'Babakhuys' mag heten. In de tweede helft schiet Wamberto, het is hem vaker overkomen, over voor een leeg doel. Tot vlak voor het einde van de wedstrijd mist Ajax behoorlijk wat kansen. Wel blijken Daniel Cruz (rechtshalf) en Jeroen Ketting een sterk koppel op het middenveld, dat zorgt voor genoeg aanvoer naar de voorwaartsen. Door goals van Reuser en Hosé eindigt de teller voor Ajax op zes. H il versu m-toernooi Voor de twaalfde keer vindt op de terreinen van FC Hilversum een groot internationaal toernooi plaats. Ajax heeft in voorafgaande jaren zes edities gewonnen. Ook dit jaar is het deelnemersveld sterk, met Vitesse 2, Ajax 2, Barcelona 2 en gastheer FC Hilversum. Ajax speelde de eerste wedstrijd tegen de thuisclub, die met Piet Wijnberg als elftalleider een oud-Ajacied in de begeleiding heeft. Ajax' zaterdag-keeper Dennis van der Wal staat onder de lat en Serge van den Ban, hersteld van zijn schouderblessure, zit op de bank. In het eerste half uur creëert de ploeg van Bruins Slot zeker acht doelrijpe kansen. Pas na dertig minuten knalt Cedric van der Gun op aangeven van Babangida de bal in de linkerkruising. De 0-1 stand komt voor de rust door concentratieverlies nog bijna in gevaar. Er is progressie geboekt, want de gelijkmaker valt dit keer niet. Na de thee wisselt Bruins Slot Jason Culina voor Pascal Heye. Terug van een liesblessure is de vaste kracht van vorig seizoen weer wedstrijdfit. Nadat Hosé en Ketting het veld verlaten hebben voor Darl Douglas en Mare Stuut, krijgt Ajax weer greep op de wedstrijd. De krachten vloeien bij FC Hilversum langzaam weg. Ajax wint, mede op uithoudingsvermogen, met 6-0. In positieve zin valt Cedric van der Gun op, die achter de spitsen én als diepste spits speelt. Hij scoort drie keer. Christopher Kanu laat weer zien goed op de rechtsbackpositie uit de voeten te kunnen. Cedric van der Gun viel tegen Hilversum in positieve zin op door de helft van Ajax' zes doelpunten voor zijn rekening te nemen. De volgende dag staat de derde serieuze tegenstander (na OFI Kreta en De Graafschap 1te wachten. Het tweede elftal van Barcelona klopte Vitesse 2 een dag eerder met 4-1. De finale tussen de schaduwelftallen van Ajax en Bar^a is voor Tonny Bruins Slot een weerzien met Spaanse vrienden. In de bestuurskamer vindt voorafgaand aan de finale een mooie discussie over het voetbal in het algemeen, en Ajax en Bar^a in het bijzonder, plaats. In het Spaans, uiteraard. Ajax zet vanaf de aftrap de Spanjaarden klem en in de zesde minuut scoort Jason Culina. Barcelona krijgt pas na achttien minuten de eerste echte kans. Mare Stuut en Dean Gorré controleren het middenveld en samen met Hoekstra nemen zij Ajax op sleeptouw. Balverlies op datzelfde middenveld leidt, na bijna dertig minuten spelen, tot de gelijkmaker. Ajax krijgt nog wat mogelijkheden én een gigantische kans voor Hoekstra. De bal verdwijnt via de voet van de Spaanse keeper naast het doel. Ajax was de eerste helft sterker, de tweede helft gaat gelijk op. Na een langdurige blessurebehandeling van Mare Stuut is de concentratie een beetje weg. Barcelona maakt er direct gebruik van en komt op voorsprong. De wedstrijd wordt harder en er vallen kaarten, vooral aan Spaanse kant. Codero, aanvaller van Barcelona en uiteindelijk gekozen tot beste speler van het toernooi, schiet vijf minuten voor tijd zijn club naar de overwinning. Cedric van der Gun geeft vlak voor tijd de einstand (2-3) een dragelijker aanzicht. Ajax 2 - AZ 2 voor de Amstel Cup (op 17 augustus) is de eerste officiële wedstrijd voor Tonny Bruins Slot en zijn mannen. De voorbereiding heeft in grote lijnen duidelijk gemaakt dat verdedigend nog niet alle posities optimaal bezet zijn. Tevens laat de afronding van het grote aantal kansen (nog) te wensen over. De brug tussen de jeugdopleiding en het eerste elftal is voor het seizoen 1999-2000 in gebruik genomen. AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 30