Als In zijn jeugd blijkt de Zeeuw een fervent Feyenoord-aanhanger te zijn geweest. Voetbal International van 11 augustus c «ik uitsla^ Oe PDI-P van Megawati ^ekarnoputri be- su*^.nen nog FREEK DE JONGE AJAX DE oude successen nu eens zou vergeten, want van het verleden win je nooit, en zich zou richten op het he den, want de toekomst haal je nooit In, Jan Wouters eens een paar goeie boeken zou lezen, bijvoor beeld over psychologie en spreken in het openbaar, Fred Grim eens net zou doen of Van der Sar geblesseerd is en hij mag invallen, Ole Tobiasen de knie nou eens onder de voetbal zou krijgen, Tim de Cler zijn minderwaardigheidscomplex opzij zou zet ten. Frank Verlaat zijn professionele manier van voetballen die hij zich in de laatste jaren eigen heeft gemaakt, zou loslaten en vervangen door gepassioneerd spel, Jan van Halst nou gewoon Jan van Halst blijft, Richard Witschge nou eens gaat spelen naar zijn mogelijkhe den, voetballen kan hij wel, Aron Winter zijn schroom zou afleggen en de leiding zou ne men in het veld, Brian Laudrup het Laudrup-complex van zich af zou schud den, Shota Arveladze zijn bekommernissen over zijn vriendje Kin- kladze zou laten varen, Nikos Machlas er dertig in zou schieten, Jesper Gronkjaer eens een keer met Piet Keizer ging praten, Michael van Praag in zijn volgende gesprek met de trainer al deze punten aan de orde zou stellen, de supporters zich dit jaar eens niet met het beleid zouden bemoeien, dan zou het best wel eens een aardig seizoen kunnen wor den. Bij de wedstrijd om de Johan cruijff Schaal ontbreken twee wereldsterren: Johan Cruijff (thuis in Spanje) en Harry Vermeegen (thuis op Aruba). Met het dak dicht was het in zo'n regenjas ook wel erg warm geweest. Mario Been is nog niet terug bij Feyenoord of de Rotterdammers winnen bij Ajax. De laatste keer dat dat binnen negentig minuten gebeurde was in 1987, toen Feyenoord onder meer door een doelpunt van Been met 1-3 won. Niet Feyenoord, maar Ajax heeft zo langzamerhand een Arena complex. Alle keren dat de Amsterdammers er om de Johan Cruijff Schaal speelden, verloren ze. Tom van Hulsen in Voetbal International van 11 augustus De niet-voetballiefhebbers mogen nu ook even hun oren afsluiten, want ik heb ook het eerste stijlbloempje van het seizoen gehoord. Het kwam uit de mond van Evert ten Napel (of was het toch Eddy Poelman - aan het begin van het seizoen kan ik die twee nog moeilijk uit elkaar houden). Het betrof de spits van Willem II: 'Wat is die Bombarda toch gevaarlijk, op elke grasspriet.' Ja, het seizoen was waarlijk geopend. Han Lips in Het Parool van 13 augustus Een van de redenen om een hartgrondige hekel aan de Arena en eigenlijk ook aan Ajax te krijgen was het optreden van stadionomroeper Roelant Kooymans. Zijn teksten, zijn spraakgebruik, alles zo glad als een aal, platgepolijst. Een voordeel was wel dat iedere toeschouwer hem kon verstaan. Dat kan van zijn opvolger niet gezegd worden. Joop Leeuwendaal is zo Amsterdams als de Wallen en praat platter dan René Froger. Voor aanvang van de wedstrijd introduceert hij Miss Ajax en gaat lekker met haar schudden wenst af en toe iemand de massel en vraagt na afloop aan iedereen lekker gesellig te bleife sitte voor een fêne samenfatting. De stem van Joop is een stem uit de Meer en dat Het Parool van 3 augustus aan de hand is. In het geval Machlas was negeren beter geweest. De transfer is rond, dus daarmee is het zakelijke gedeelte voorbij. Welke trainer zei in dit soort gevallen altijd: 'Kein Geloei, Fussball spielen Ondertussen valt me bij het lezen van de verhalen op dat de verwachtingen over het nieuwe Ajax erg hoog zijn. In VI29 lees ik over de parallellen tussen Blind en Wouters, die elkaar zowel tijdens als na hun actieve carrière zo goed aanvullen. Het artikel gaat over herkenbaar voetbal, over spelers van zeldzame klasse, kortom over de terugkeer van de Ajax-school. Toch kan ik me voorstellen dat het koppel Blind/Wouters in deze fase niet blij is met zulke optimistische verhalen. VI komt er een week later alweer op terug. 'Ajax stuurloos in New York' luidt de kop boven een uitgebreid verslag over de oefencampagne aldaar. Kortom, in één week tijd heeft het voetballijfblad Ajax van hoopgevend tot misschien wel hopeloos verklaard. Ik lees wat Belgische kranten om mijn aandacht te verplaatsen. Niets over Ajax hier, maar wel een bericht over een buitenwipper die is gearresteerd vanwege contacten met de drugswereld. Prachtig land toch, België. Wat bij ons agressief doorgaat als een 'uitsmijter', noemen ze daar liefkozend een 'buitenwipper'. Het is maar dat u het weet. Omdat ik zo langzamerhand weieens beelden wil zien, bel ik naar huis om Feyenoord - Ajax op te laten nemen. Ik wil dit stukje over de voorbereiding niet geschreven hebben zonden ook maar één wedstrijdbeeld te hebben gezien. Onderweg naar huis, een dag na Feyenoord - Ajax, lees ik weer veel kranten. De koppen en verslagen liegen er niet om. Er worden vergelijkingen gemaakt tussen het aankoopbeleid van Ajax (70 miljoen) en de totale begroting van Feyenoord (68 miljoen). Omdat Feyenoord de wedstrijd met 3-2 wint, zijn er opnieuw kritische geluiden. Enkele koppen uit de maandagkranten: 'Ajax kan een voorbeeld AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 129