Lachgas? Ach, zo werd hij alleen genoemd in zijn eerste jaar bij Vitesse. Het was in de tijd dat Machlas op de lachspieren werkte en zich ook uiterst theatraal gedroeg. Dit laatste was overigens geenszins om te lachen. Frank de Boer schaarde hem zelfs in de categorie 'beroepsvallertjes'. Daarna is het beter gegaan en is zijn naam met bijna elke Europese topclub in verband gebracht, het leek wel alsof alleen Ajax hem niet wilde hebben. 'Glimp' in Het Parool van 6 juli Terwijl Ajax-persvoorlichter Erik van Leeuwen met klem beweert dat Nikos Machlas pas vrijdag in De Arena verschijnt, meldt de Griek zich vandaag al voor de training. Machlas bepaalt kennelijk niet alleen naar welke club hij gaat, maar ook wanneer hij gaat trainen. Bert Nederlofin Voetbal International van 14 juli Als Stanley Menzo voor het duel met Taxandria verneemt dat hij op de bank van Ajax moet plaatsnemen, kijkt hij opvallend grimmig. Bert Nederlo fin Voetbal International van 14 juli Ajax heeft geïnvesteerd in een mix van doelgerichte publieksvoetballers (Machlas, Laudrup), Nederlandstalige ervaring (Menzo, Van Halst, Verlaat, Winter) en jonge dynamiek (Nieuwenburg, Reuser, Culina, Ikedia). Tien nieuwelingen die rond de zeventig miljoen gulden hebben gekost. De inkomsten uit verkoop van spelers bedragen dit jaar een kleine negentig miljoen. De aandeelhouders kunnen tevreden zijn. Nu de supporters nog. Frans van den Nieuwenhof in Voetbal International van 14 juli Evert Vermeer, de auteur van de jaarboeken van Ajax, bewijst dat hij er alles aan doet volledig gedocumenteerd te zijn. De opstelling van het Vietnamese nationale elftal waartegen Ajax eind mei speelde, was uitsluitend terug te vinden op Internet. In het Vietnamees. De eigenaar van een Vietnamees restaurant zorgde voor een vertaling en kan als beloning een Ajax-jaarboek tegemoet zien. Bert Nederlo fin Voetbal International van 21 juli Moeten we komend seizoen nou reppen van het nieuwe Ajax of van het oude Ajax? Bert Nederlof in Voetbal International van 21 juli Uitstekende keuze van het Amsterdam tournament om zo'n club uit te nodigen. Zal morgen en overmorgen een feest worden met lazio Roma, Atletico Madrid en Ajax. Eh, de successen van Santos dateren uit het begin van de jaren zestig. Met dank aan Edson Arantes do Nascimento ofwel pelé, de beste voetballer die de wereld ooit heeft gezien. Wacht even, dat is Cruijffhoor. Misverstand, dat vinden we alleen in Nederland. De rest van de wereld denkt aan Pelé. Zelfs de Uruguaan Eduardo Galeano was niet meer in te tomen als hij over hem schreef. Wat dacht je van: "Wie het geluk heeft gehad om hem te zien spelen, heeft geschenken van bijzondere schoonheid ontvangen: momenten van een zo grote onsterfelijkheidswaarde, dat ze ons laten denken dat onsterfelijkheid bestaat." 'Glimp' in Het parool van 30 juli Volgens die Grieken is de eerste voorzitter van Ajax, Han Dade, gebaard door een Griekse moeder. Bij Ajax weet men van niets. Ajax is van alle Grieken, maar Machlas is de eerste Griek van Ajax. De dag komt dat Machlas - vorig jaar op het vliegveld van Athene nog bespuwd, bedreigd en met hete koffie overgoten toen hij met Vitesse een Europa-Cupwedstrijd kwam voetballen tegen AEK Athene - alleen nog maar vrienden heeft. Zwaan kleef aan. Arthur de Boer en Rob van der Zanden in Het Parool van 31 juli Omroep Zeeland maakte inmiddels een documentaire over de loopbaan van Blind, waarin hij vanaf zijn geboorte wordt gevolgd. zie ik artikelen van vergelijkbare strekking. Op een foto in De Telegraaf is een ontredderde Jan Wouters zichtbaar. Gaat het zo slecht? Dat kan toch niet, met al die nieuwe namen? Ik besluit een vriend te bellen om te vragen wat er allemaal aan de hand is in Amsterdam. 'Hoe kan dat nou?' vraag ik verbaasd. 'We hadden toch vastgesteld dat er goed was ingekocht?' Aan de andere kant is het even stil. Het enige dat doorkomt is een ironisch lachje. 'Dat dachten ze (mijn vriend is niet voor Ajax). Maar de realiteit is anders, het loopt voor geen meter. Weet je wat een collega van mij zei? Die dacht dat ze Menzo hadden gekocht om naast Grim in de goal te zetten. Als hij, die helemaal weg van Ajax is, dat soort opmerkingen gaat maken, nou dan weet je het wel. Het zit niet goed daar.' Wanneer er cynische grappen over je worden gemaakt, moet je in opperste staat van paraatheid zijn. Kennelijk wordt er op Ajax gelet. Terecht, want het vorige seizoen was sportief gezien ronduit teleurstellend. Er is veel geïnvesteerd in dit seizoen, terwijl Ajax ook nog eens honderd jaar bestaat. Iedereen zal Ajax kritisch en nauwlettend volgen. In VI, het Nederlandse voetballijfblad, worden Ajax' acties op de transfermarkt uitvoerig geanalyseerd. De nasleep rond de transfer Machlas wekt irritaties bij me op. In VI nummer 28 mag Vitesse-voorzitter Karei Aalbers er zelfs een gastcolumn over schrijven. Dat gezeur over geld tussen bestuursleden vind ik verschrikkelijk vervelend, het doet me terugdenken aan de openbare polemiek tussen Van Os en Cohen over de De Boertjes vorig jaar. Deze mensen zouden gezien hun status beter moeten weten. Of heb ik het nu mis? Wat interesseert het de mensen thuis nu of Machlas wel of niet goed bevriend is met Aalbers en of-ie nu wel of niet ergens anders veel meer had kunnen verdienen? Hij wil gewoon bij Ajax spelen en ziet een droom in vervulling gaan. Ook de journalistiek maakt zich schuldig aan deze ophef, door uitvoerig over die onzin te schrijven. Dat heeft pas zin als er echt iets AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999 127

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 127