Tetteroo. Erg geestig is het niet. Een flauw cliché. Er zijn veel vrouwen met wie je goed over voetbal kunt praten. Mijn dochter, zestien jaar pas, maar niettemin een vrouw, spelt net als ik wekelijks de Voetbal International. Ik wil even wijzen op de schrijfster Megchel J. Doewina, die in 1987 met Paso Doble een onbekend meesterwerk schreef. Met haar kan ik het uren over NEC hebben.' RD: 'Vooral rond grote evenementen als het EK of het WK blijken vrouwen wel degelijk geïnteresseerd te zijn in voetbal. Maar over een geheugen ervoor, zoals veel mannen hebben, beschikken ze niet. Vraag een vrouw niet wat de uitslag was van het meest doelpuntrijke gelijkspel tussen Ajax en FC Groningen. 5-5; seizoen '82-'83. Zouden er vrouwen zijn die weten waarvoor de afkorting NAC staat? Alleen NO AD Advendo Combinatie wordt niet goed gerekend; NO AD dient ook verklaard te worden. En om nog even op dat citaat terug te komen: ik ken niet zoveel mannen die nooit over seks praten.' FRAGMENT 10 "Wie aan het voetbal komt, die komt aan een stuk van Nederland. Wat gebeurt er in NederlandDe beste voetballers worden door het buitenland opgekocht. Ons elftal wordt het zwakste van de hele wereld. Zelfs tegen België leggen wij het af. Ik wou dit maar even zeggen: er moest een wet komen, een wet zeg ik je, een wet dat een voetballer die zich door een vreemde mogendheid laat kopen, de gevangenis ingaat. In de gevangenis! Een voetballer die zich door een vreemde mogendheid laat kopen is een landverrader! Voetbal moest heilig zijn, heilig! Als er meer gevoetbald werd, dan zou er nooit meer oorlog komen!" "Goed en wel", zei de barman, "maar als je een jonge kerel bent en je krijgt de kans in Italië honderdduizend gulden te verdienen, dan staat het niet lang te bezien watje doet."' Willem Frederik Hermans, Ik heb altijd gelijk, G.A. van Oorschot, Amsterdam 1951 VvdR: 'Tjonge... "Zelfs tegen België leggen wij het af" Is het geschreven toen Nederland tegen België door die kopbal vlak voor tijd van Georges Grün plaatsing voor het WK van '86 misliep? Nee, kan niet, want in de jaren tachtig was er in Italië meer dan honderdduizend gulden te verdienen.' RD: 'Het is uit de tijd van Faas Wilkes en Abe Lenstra. Is het Godfried Bomans? Heeft Hermans dit geschreven?' VvdR: 'Verdomd! Ik herken die opgewonden toon. Een prachtig boek, dat al heel lang op de nominatie staat om herlezen te worden. Ach, ik weet niet of het echt zo verschrikkelijk is dat alle grote Nederlandse voetballers naar het buitenland vertrekken. Als het in de literaire wereld gebeurt, staat iedereen te juichen. Anna Enquist, Connie Palmen of Cees Nooteboom verkopen honderdduizenden boeken in Duitsland. Geweldig. Het heeft geen zin erover te simmen als Nederlandse waar het in het buitenland kennelijk erg goed doet.' RD: 'Het is hoog tijd voor een grote sanering van het voetbal. Laat er maar een Europese profliga komen; een walhalla voor grootverdieners. En voer op nationaal niveau weer een naar regio's ingedeelde competitie in. Eerste Klasse, Afdeling II, West I.' VvdR: 'Ben ik ook erg voor. We moeten weer helemaal terug naar regionale elftallen. Spelers dienen binnen een omtrek van tien kilometer van het stadion te zijn geboren en opgegroeid. Nog beter: voer het cafévoetbal officieel in. Er moet weer lekker met zwart geld gesjoemeld kunnen worden. Kan de Esso ook weer van die prachtalbums met spelersplaatjes gaan uitgeven. Rigtersbleek! Enschedese Boys! Longa! En, natuurlijk, ZAC uit Zwolle.' RD: 'En dan nog deze: Be Quick, Achilles, Leones, Zwartemeer, Robur et Velocitas en niet te vergeten: VUC.' 124 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 124