die tijd niet ongebruikelijk dat schrijvers afgaven op voetbal. In de geheime dagboeken van Hans Warren staan gelijksoortige dingen.' RD: 'Ik geloof niet Reve voetbal minacht, hij zet zich af tegen het arbeiderisme in die tijd. En tegen de intellectuelen en de mensen uit de kunst die zich in die jaren meester aan het maken zijn van het voetbal. Iemand als Gerben Hellinga, die zich tot dan vooral had beziggehouden met "serieus" toneel, schreef bijvoorbeeld het stuk Ajax-Feyenoord. Het waren de jaren dat de eretribune voor een groot deel werd bevolkt door intellectueel gajes.' VvdR: 'Ja, nu zit er gewoon weer onderwereld met zeventien jaar zwaar. Mijn broer was een zakenrelatie van John van Dijk, eigenaar van SW, tevens de autohandelaar die kilometertellers liet terugdraaien door goed opgeleid personeel. Ieder jaar belde Van Dijk mijn broer op. "Ja, John van Dijk hier, luister, jij wordt ook sponsor van ons SW-ke, hè?" Vervolgens noemde Van Dijk als sponsorbijdrage precies de jaarwinst die mijn broer op hem had. Ik ben weieens mee geweest naar SW. Oei, wat een enge mannen daar. Later, toen SW en Dordrecht '90 fuseerden, kwam er zo'n ander heerschap. Cees den Braven. De fusie was bedoeld om Dordrecht in de eredivisie te krijgen. Dat ging ten koste van NAC. Kwaad dat ik was.' RD: 'Frans Derks, jullie Frans Derks uit Breda, heeft zich bij dat SW/Dordrecht anders wel opgewerkt tot voorzitter of zoiets. Frans Derks, de fluitpoot - zoals hij ooit in Propria Cures werd betiteld.' VvdR: 'Ach, Frans Derks. Vraag de jeugdspelers van NAC maar eens hoe vaak zij, net als zij na de wedstrijd onder de douche stonden, nog even door hem zijn gecomplimenteerd. En denk nou maar niet dat hij oogcontact zocht met die jongens. De blik was altijd iets lager.' FRAGMENT 6 Mijn coming out vond pas aan het einde van de jaren zeventig plaats; pas toen durfde ik de wereld recht in het gezicht te kijken, en eindelijk hardop te zeggen: 'Ja, ik houd van voetbal! En wat dan nogV Sindsdien heeft alles wat maar naar de stem (of de teksten) van Bob Dylan klinkt op mij dezelfde uitwerking als de woorden 'Internationale Solidariteit met de Derde Wereldop de modelarbeider uit het voormalige Oostblok. Herman Koch, 'Kick Off 2 of De Lange Aanloop naar Amerika', in: Hard Gras, lste jaargang, nummer 1, september 1994 RD: 'Een late bekeerling. Iemand die pas eind jaren zeventig durft te zeggen voetbal leuk te vinden: zo iemand deugt eigenlijk niet. Rob Schouten misschien? Robert Anker? O, Herman Koch. Het heeft er een tijdje op geleken dat de Nederlandse schrijver net even te graag en openlijk zijn voetballiefde moest etaleren. Ik geloof overigens dat degenen die in Hard Gras publiceren wel echte liefhebbers zijn.' VvdR: 'De aangeplakte, kunstmatige liefde voor voetbal is ergerlijk. Ik ben een oerliefhebber. Op m'n vierde zag ik m'n eerste wedstrijd. NAC - VW, 4-1; 0-1 bij de rust. Momenteel zitten al die cabaretiers op de tribune. Heb ik niets mee. Het is allemaal najagen van succes. Als je NAC- supporter bent, ga je ervan uit dat het niets wordt. Als ze dan een keer winnen, is de euforie met geen enkele zege van Ajax te vergelijken. In de jaren zeventig ging ik regelmatig naar Ajax. Ik ergerde me toen altijd aan de volstrekte sfeerloosheid in het stadion. In de ArenA tref je nog steeds dezelfde matte sfeer. Voor een mooie actie wordt plichtmatig geapplaudisseerd, maar het publiek schreeuwt nooit eens spontaan. Ajax speelt altijd mooi voetbal. Dat zagen wij in Breda ook wel. Er bestaat in Breda nog altijd veel ontzag voor Ajax. Maar er kleeft iets arrogants aan die club. In Breda wordt ook nog steeds met de nodige reserve gekeken naar wat Ajax ooit uithaalde met Nico Rijnders. In de rust van de Europa-Cupfinale tegen Panathinaikos, in 1971, heeft die jongen kenbaar gemaakt dat hij hartklachten had. Ajax heeft daarna, op initiatief van dokter Rolink, er alles aan gedaan Rijnders zo snel mogelijk te verkopen. Komt er eindelijk eens een goede voetballer uit Breda, en dan springen ze zo met hem om.' RD: 'Toen heel Nederland aan de voeten van Ajax lag, schoof mijn sympathie steeds meer naar PSV. PSV kon niet, hè. Van de drie grote clubs in Nederland is PSV altijd de lulhannes geweest. PSV was Philips, geld, Brabant enzovoort. Om tegen dat gekakel in te varen, koos ik voor PSV. De gebroeders Van de Kerkhof, Willy van der Kuylen, de man met het beste schot van Eurazië: geweldige spelers. Met Feyenoord heb ik nooit iets gehad. In de jaren vijftig al waren Feyenoord-supporters het grootste geteisem dat er rondliep.' AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999 121

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 121