Sport en muziek zijn bezigheden die zich goed lenen voor kleine gefrustreerde knaapjes in verkeerde milieus Jongens gaan niet meer voetballen, maar doen aan hockey, golfen of cricket. Voetballers uit Breda werden vroeger geboren in de Lange Gampel, een straat waar niemand durfde te komen omdat daar het grootste schorriemorrie woonde. Ieder jaar stond er in het eerste elftal van NAC wel een speler afkomstig uit de Lange Gampel. Jongens die hun contract ondertekenden met een kruisje. Wat zie je nu? De Lange Gampel is gesloopt, het is nu een doorzonwijk voor yuppen. Welvaart is slecht voor de ontwikkeling van topsporters. Over een jaar of drie bestaat het Nederlands elftal uit louter allochtone spelers. Dat is geen waardeoordeel, het is slechts een constatering.' RD: 'Het toenemend autoverkeer heeft de ontwikkeling van voetballers in ieder geval ook goed dwars gezeten. Het spel wordt niet meer spontaan op straat bedreven. Voetballers worden opgeleid. Alles in voetbal draait nu om geld. Stel dat voetbal een pure amateursport was gebleven, een sport met eerste en tweede klassen, met afdelingskampioenen. Hoe zou de voetbalkaart van Nederland er dan hebben uitgezien? Er was dan niet de eeuwige strijd geweest tussen Ajax, Feyenoord en PSV, met af en toe een club als FC Twente ertussendoor. Het was dan een strijd geweest tussen "identiteitssteden" als Volendam, Spakenburg, Katwijk of Doetinchem. Het is gebleken dat voetbal altijd welig heeft getierd in plaatsen waar een lokaal fanatisme heerst. In katholieke enclaves en gereformeerde gaten laat je met voetbal zien dat je ergens bij hoort.' VvdR: 'De traditionele, blonde Nederlandse kuif zie je niet meer op de velden. Spelers als Piet Kruiver en Kick Smit, spelers die je tegenkomt in strips van Kick Wilstra. Peter van Vossen is een uitzondering op de regel, John Nieuwenburg ook. Maar ze behoren tot een uitstervend ras. Nieuwenburg is typisch zo'n speler die bij Sparta, ADO, desnoods Feyenoord hoort te spelen. Een bleue, zachtaardige jongen uit de provincie. Ik ben benieuwd hoe hij het eraf brengt bij Ajax. Hij lijkt op vroegere spelers van NAC, die het bij Ajax ook niet hebben gered. Martin van Geel was een geweldige speler, maar raakte bij Ajax hopeloos in het slop. Hopelijk kan Nieuwenburg een grote bek opzetten, anders redt hij het niet.' FRAGMENT 2 Voorwaarde voor het schrijven van een stukje over 'sport' is datje er niet in excelleert, want over alles wat goed gedaan wordt valt moeilijk te schrijven. Dat heeft zichzelf al geschreven. Onhandigheid, voorgewende of échte, en dat is te verkiezen, is voor de stukjesschrijver een nooit opdrogende bron van inkomsten. Remco Campert, 'Toch niet weer over sport, hè?', in: Totzoens, de Bezige Bij, Amsterdam 1986 RD: 'Scheepmaker kan het niet zijn. Hij schreef stukjes over sport, excelleerde er ook in.' VvdR: 'Erg fraai geformuleerd is het niet. Zo'n weinig vloeiende zin als de laatste kom je bij Scheepmaker niet tegen. We hebben hier te maken met een wat pretentieuze columnist. Wat? Campert? Nou, dan wel Campert op z'n zwakst. Aan de andere kant ook weer typisch Campert. Campert, de tragische held, de man van de mislukkingen, de Nederlandse Woody Allen. Campert zegt hier: ik kan alleen maar schrijven over mislukkelingen. Ik weet ook geen topsporter te noemen die over zichzelf kan schrijven of dat heeft gedaan. Bart Vos, de bergbeklimmer, is misschien de enige. Hij heeft een bijna Angelsaksische stijl, humoristisch en toch bevlogen.' RD: 'Ik zou graag een mooie roman met een sporter als hoofdpersoon willen AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999 115

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 115