Literair quizzen met FRAGMENT 1 Voetbal en de schone letteren: het wil wat. Voetbalboekje zus, gebundelde columns zo, de hausse aan voetballiteratuur heeft na een 'voetbaltijdschrift voor lezers' (Hard Gras) ook al een 'voetbaltijdschrift voor jonge lezers' (Jong Gras) voortgebracht. Tijd om quizzend orde op zaken te stellen. Tien literaire fragmenten voor twee literatuurpausen. Vic van de Reijt (49) kwam niet uit de Lange Gampel en liep daardoor een grootse voetbalcarrière mis, maar nam als schrijver van 'Voetbal, Drank en Vrouwen' in 1978 wraak met zijn onthullende kijk achter de schermen van het amateurvoetbal. Na zichzelf gekroond te hebben tot hopman van de Nederlandse literatuur is Van de Reijt nu uitgever bij Nijgh Van Ditmar. Ronald Dietz (53) zag Charley van der Weerd heersen op De Vijverberg, en werd in de veertig jaar die volgden voortdurend bestolen. Voetbal is voetbal niet meer, zijn jongensdroom is in de zeik genomen. Dietz bond bij schoolboekengigant Wolters Noordhoff de strijd aan tegen de ontlezing van de Nederlandse jeugd en doet als directeur en uitgever van De Arbeiderspers nu min of meer hetzelfde. Heren: gordels om, vinger aan de knop en maakt u op voor 'de vlekkenjezuïet Jansma' en 'de fluitpoot Derks'. Een week lang besteedde hij een flink gedeelte van de dag om zijn vader een voetbal af te smeken. Een echte voetbal, een grote, bruine, harde, van leer, - niet zo'n para-bal' als waarmee ze zich in Eendracht moesten behelpen; want juist door middel van deze bal was het, dat hij Eendracht dacht te vernietigen, te overwinnen, schade te berokkenen. Het was een grote samenzwering die hij daar in zijn eentje op touw had gezet. Hij wilde zelf een voetbalclub oprichten. Simon Vestdijk, Surrogaten voor Murk Tuinstra, Nijgh Van Ditmar, Den Haag/Rotterdam 1948 Ronald Dietz: 'Pfffff...' Vic van de Reijt: 'Vestdijk, ik denk Vestdijk. Nee, ik weet het zeker: Vestdijk. Mogelijk is het een passage uit De bruine vriend, in ieder geval komt het uit zijn Anton Wachter-romans. Als je de Nederlandse literatuur erop naslaat komt er nog vrij veel sport in voor.' RD: 'Het zwaartepunt ligt dan wel in de laatste 25 jaar. Bij schrijvers uit de jaren dertig tot en met zestig kom je niet veel sport tegen. Bij J.J. van Oudshoorn gaat het toch meer om aftrekken dan om voortrekken. Wanneer sportliteratuur geslaagde literatuur wordt? Als in het boek de sport eraan bijdraagt het leven te overwinnen. Een mooi voorbeeld daarvan AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 112