'Het ging momenteel behoorlijk wat minder met Ajax.' Van Feyenoord werd, onder andere door twee benutte strafschoppen, met 4-1 verloren. Foto: ANP gebeurde. Over die drank en die vrouwen riep hij altijd als Ajax het even wat minder deed. En het ging momenteel behoorlijk wat minder. Ze verloren nu al weken achtereen. En het ergste was, ze hadden het afgelopen weekend zelfs van Feyenoord verloren. Met 4-1! Zwaag en Dijksma kregen er geen genoeg van. Ze profiteerden al vier dagen optimaal. Ze stonden met z'n allen in het fietsenhok. Sigaretten roken tussen de eindeloze rijen fietsenrekken. Veel meer rek dan er ooit fietsen kwamen. 'Dat zou ik ook wel willen!' Ketelaar keek verwilderd het fietsenhok rond. Hij wilde er zeker van zijn dat iedereen hem gehoord had. 'Ten onder gaan aan drank en vrouwen!' In het fietsenhok waren voetbal, drank en vrouwen de drie onderwerpen. Scheikunde was er beduidend minder populair. Ajax scoorde momenteel in alle drie de categorieën. 'Wat is er nu in godsnaam mooier dan ten onder gaan aan drank en vrouwen?' 'Van Ajax winnen. Dat is nog mooier!' riepen Zwaag en Dijksma in koor. Ajax had de laatste weken inderdaad zeldzaam slecht gevoetbald. Dat ze vorige week van PSV verloren hadden was het ergste nog niet, maar dat ze tegen Roda JC en FC Utrecht niet meer konden winnen was belachelijk. En dat van FC Twente en De Graafschap verloren was gaf weinig hoop voor de toekomst. Kampioen zouden ze niet worden dit jaar. Dat stond nu al wel vast. En de beker konden ze ook al niet meer winnen, na de kansloze 3-0 van vorige week. Tegen PEC Zwolle nota bene. Hoe kon Ajax hem zoiets aandoen. Ze kenden Zwaag en Dijksma zeker niet. Anders hadden ze zeker beter hun best gedaan. Gelaten onderging Richard de vernederingen die Zwaag en Dijksma over hem uitstortten. 'Dat wordt volgend jaar geen Europees voetbal. Als ze al in de eredivisie blijven!' Zwaag proestte het uit. 'Volgend jaar Ajax tegen SW, of tegen FC Den Bosch. Als die tenminste niet naar de eredivisie promoveren. Dan loopt Ajax die klappers ook nog mis! Spelen ze komend seizoen de topper op de zaterdagmiddag tegen EDO!' Richard stak een sigaret op en zweeg. De rook schroeide zijn longen. Hij onderdrukte ternauwernood een hoestbui. Snel blies hij de rook in de richting van het plafond van het fietsenhok. Zijn keel voelde rauw. Te rauw om iets terug te kunnen zeggen. Als hij al geweten had wat hij terug had kunnen zeggen. Dus hij zweeg. Het was vrijwel uitzichtloos. Gelukkig kwam Ketelaar tussenbeide. 'Met een fles whisky en twee lekkere wijven de ondergang tegemoet, waar kan ik tekenen?' Ketelaar raakte nu werkelijk opgewonden. Zijn licht ontvlambare natuur dreef hem in zijn visioenen naar plekken ver buiten de muren van de kostschool. Meestal eindigde zo'n bui van Ketelaar in ruzie. Op het moment dat zijn fantasieën uiteenspatten op de met peuken bezaaide stenen van het muffe fietsenhok moest er iemand boeten. Richard zorgde er meestal voor op tijd weg te zijn, maar vandaag kon het hem niets meer schelen. Scheikunde, Feyenoord, De Baronie, De Wolf. Het kwam allemaal uit dezelfde hoek, en naar het zich liet aanzien was het een hoek vol pijnlijke verrassingen. Ajax moest zondag tegen Go Ahead Eagles. Dat moesten ze toch kunnen redden? Hij had daar in ieder geval meer vertrouwen in dan in het proefwerk meetkunde dat hij morgenmiddag had. Hij ging ten onder. Maar niet aan drank en vrouwen. 110 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 110