'Kijk, als hij gevraagd zou worden voor het Nederlands elftal, dan had hij een goede reden om te stoppen met roken. Zou 'ie meteen doen. Natuurlijk!' het blote hoofd. Waarschijnlijk was Gorteveld er trots op, en toegegeven, hij deed het tot op de komma nauwkeurig. Maar waarom? Wist hij niet dat leerlingen in de derde klas middelbare school zelfstandig konden lezen? Was het alleen maar om indruk te maken, ongeacht welke indruk? Gorteveld naderde het einde van het hoofdstuk. Met triomf in zijn stem voltooide hij de laatste zinnen. Zijn ogen zochten bewondering in de banken voor hem. Als je niet beter wist zou je denken dat Gorteveld examen deed. De man was maf, dat zag je van grote afstand. Toch waren er jongens in de klas die vol respect over Gorteveld spraken. 'Probeer het zelf maar eens,' had er een gezegd. 'Dan zal je merken dat het helemaal niet zo gemakkelijk is als je denkt!' 'Ik kwam niet verder dan halverwege hoofdstuk twee,' sprak een ander instemmend. 'Leren jullie dat werkelijk uit je hoofd, alleen maar om te kijken of jullie net zo gek zijn als Gorteveld?' had hij verbaasd uitgeroepen. 'Net zo gek, net zo gek...,' bouwde een van Gortevelds discipelen hem na. 'Mensen als Gorteveld hebben de wetenschap gemaakt tot wat ze vandaag de dag is!' Daar hadden ze wat hem betreft volledig gelijk in. Zo'n graad van perfectie kon de saaiheid van scheikunde nooit bereikt hebben zonder de toegewijde inspanning van vele Gortevelden over de gehele wereld. 'Jij leert toch ook onzinnige dingen uit je hoofd?' 'Of denk je dat het iemand nog interesseert dat Johan Cruijff scoorde tegen Panathinaikos?' 'Cruijff scoorde niet tégen Panathinaikos,' reageerde Richard als door een wesp gestoken. 'Van Dijk en Haan scoorden in die wedstrijd. Cruijff scoorde twee maal tegen Inter in de finale. Dat was een jaar later. Vasovic was de eerste Ajacied die ooit in een Europa-Cupfinale scoorde, in de met 4-1 verloren finale van '69. Penalty.' Hij keek triomfantelijk om zich heen. Het groepje scheikundesukkels was er een moment stil van. Zo veel feitenkennis deed zelfs hen even duizelen. 'Zie je wel,' zei tenslotte een van de Gorteveld-adepten. 'Net zo gek!' beaamde een ander grinnikend. 'Ajax gaat ten onder aan drank en vrouwen,' treiterde Zwaag op zijn eigen typische manier. Hij riep meestal gewoon maar wat, en keek vervolgens wat er AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999 109

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 109