VOEEMEVERHAAL PK RAP ATI Scheikunde was de eerste twee lessen niet eens zo ingewikkeld geweest. Voor zijn eerste proefwerk had hij zelfs een ruime voldoende gehaald. Het periodiek systeem der elementen. Hij had voor de aardigheid een paar van die elementen uit zijn hoofd geleerd en bingo. Een zeven. Daarna was het snel bergafwaarts gegaan. En niet alleen bij scheikunde. Het zag er zorgwekkend uit. Natuurkunde was al meer dan een jaar een blok aan zijn been, en ook wiskunde leverde meer en meer problemen op. De Wolf, de surveillant die tevens zijn studiebegeleider was, keek hoofdschuddend naar zijn eerste rapport van het schooljaar. 'Uit jouw gedrag in de groep maak ik niet op dat je het hier buitensporig naar je zin hebt, meneer Koning. Maar als ik deze cijferlijst zo zie, doe je toch je uiterste best het verblijf hier zo lang mogelijk te rekken.' De Wolf keek hem met zijn kraaloogjes indringend aan. Een spottend lachje om zijn dunne lippen gaf een doorkijkje op zijn bruine gebit. Alleen al om deze bijeenkomsten zo kort mogelijk te houden nam Richard zich voor vanaf nu echt zijn best gaan doen. 'En wat denken wij hieraan te gaan doen, meneer Koning?' 'Beter mijn best doen, meneer De Wolf.' 'Wat zegt u, meneer Koning? Ik versta het niet zo goed.' 'Ik zal beter mijn best moeten doen, meneer De Wolf,' antwoordde hij, nu op luide toon. 'Inderdaad. Je zal beter je best moeten doen! En misschien nog wel meer dan dat. Maar ga je dat ook werkelijk doen? Dat is de vraag.' De Wolf pakte uit zijn binnenzak een pakje sigaretten en stak er een op. 'Gaat u dat ook werkelijk doen, meneer Koning? Dat is hier de vraag.' De rook prikte in Richards neus, hij kreeg er trek van. Stond hij alvast maar buiten, in Foto: George Verberne 'Ik beloof beterschap, meneer De Wolf,' sprak hij zo plechtig mogelijk. 'Mijn volgende rapport zal stellig beter zijn!' Een shaggie draaiend liep hij de lange gang door, richting fietsenhok. Het ergste zat erop. Van De Wolf was hij weer drie maanden af. Nu scheikunde nog. 'We hebben gezien in paragraaf zeventien, en dat staat allemaal in hoofdstuk vijf van het Leerboek, jongens en meisjes, lezen jullie even mee? Bij het oplossen in water is er een verschil in gedrag tussen de niet- metaaloxiden, zoals S02, en de metaaloxiden, zoals Na20. De oplossingen van de niet-metaaloxiden kleuren lakmoes rood. Dit is een eigenschap van een zure oplossing.' Gorteveld, de scheikundeleraar, stond voor het schoolbord en declameerde hoofdstuk vijf'Zuren en basische oplossingen'. Uit door Rick de Leeuw het fietsenhok. Het fietsenhok was de enige plek op de kostschool waar gerookt mocht worden. Na schooltijd, 's avonds na de laatste verplichte studie, kon je ze daar steevast vinden. Eventjes buiten het gezichtsveld van De Wolf en de andere bewakers. Hun eigen wereld. 'Het Kantoor', zoals ze het onderling noemden. Hij voelde in zijn broekzak het pakje shag dat hij gisteren gekocht had. Hij kocht maar af en toe een pakje. Meestal rookte hij op de biets. Van Jan Denijs, of van Gerard. Vaak deden Gerard en hij ook samen met een pakje. Gerard vond roken lekker. Richard twijfelde nog altijd. Roken was voor hem voornamelijk een goede reden om naar Het Kantoor te kunnen. En met voetballen had hij er helemaal geen last van. Ja, als hij er last van zou krijgen, dan zou hij onmiddellijk stoppen. Stel je voor dat Zwaag opeens sneller zou zijn dan hij. Hij moest er niet aan denken. Maar dat was nog lang niet het geval. En trouwens, Wim van Hanegem rookte toch zeker ook. Johan Cruijff maakte er zelfs reclame voor. 'Roken is slecht voor de gordijnen,' had Van Hanegem gezegd. En Van Hanegem stond in het Nederlands elftal. Kijk, als hij gevraagd zou worden voor het Nederlands elftal, dan had hij een goede reden om te stoppen met roken. Zou 'ie meteen doen. Natuurlijk! 'De weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens, Koning. Knoop dat goed in je oren. En aan zittenblijvers hebben ze daar altijd een groot gebrek.' De Wolf rondde het gesprek af met de gebruikelijke dooddoeners en dreigementen. 108 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 108