Afschei van de aan j age Ik vind het eigenlijk ook jammer dat Danny ermee stopt. Als 3 5-plusser zit hij in de VUT voor voetbalprofs, en hoewel hij nog niet wil stoppen, is er geen andere keus. Weer een voetballer die na zoveel jaar nog steeds bezeten is van zijn sport. Maar twintig jaar betaald voetbal, waarbij de laatste acht jaren ook nog eens echt tropenjaren voor hem zijn geweest, hebben hun tol geëist. Zelfs in zijn laatste jaar heeft hij zich aan zijn knie laten helpen om de strijd met de slijtage nog een jaartje voort te zetten. Het heeft niet mogen baten. Danny Blind zal Ajax verder dienen als de directeur die het technisch beleid op langere termijn moet uitvoeren en de cultuur van Ajax moet bewaken. Ik had nog de stille hoop dat Danny het komend seizoen beschikbaar zou zijn om wanneer noodzakelijk ook een helft of zoveel langer als er kracht is, mee te spelen. Ajax kan Blind - nog - niet missen, vind ik. Hij is de aanjager van het team, hij bepaalt veelal wanneer het tempo plotseling wordt opgevoerd. Nu Ajax, Wouters en Blind zelf volgend seizoen een nieuw team moeten neerzetten, was het dankbaar geweest als Danny er nog een jaartje tussendoor had gelopen. Blind heeft zijn hele voetballeven laten overheersen door een heel simpele opvatting over voetbal plus een heel natuurlijke uitvoering daarvan. Waarom moet ik in de breedte spelen, wanneer ik die bal ook vooruit - diep - kan spelen? Ik weet dat al heel lang, een jaar of twintig. Danny speelde in het Nederlandse jeugdelftal. Als ik het mij goed herinner stond hij rechts op het middenveld, en hij had meer oog voor de aanval dan voor wat ook. Met een drang om zo direct mogelijk de goal te bereiken. Aan die rechterkant is hij gebleven, totdat leeftijd en ervaring hem naar het centrum stuurden en daar is hij gebleven tot de laatste dag. Er is in 1993 nog een keer een kink in de kabel gekomen, kort voor de grote bloei van Ajax. Bergkamp en Jonk waren afgereisd naar Italië, en Van Gaal dacht met John van den Brom en Frank de Boer een nieuw en sterk centraal duo gevonden te hebben. Blind verdween naar de rechterkant en baalde daar als een stekker. Toevallig liep voor hem op rechts Frank Rijkaard, en die liep daar heel solidair te buffelen in dienst van het team. Gelukkig kwam Van Gaal na een paar slechte ervaringen en nederlagen terug op zijn vondst met Frank de Boer en Van den CGLMMN door Piet Keizer Foto: Louis van de Vuurst Brom in het centrum. Enkele maanden nadat Blind op zijn stek was teruggekeerd, rebelleerde ook Rijkaard en het centrale koningskoppel was geboren. Gezamenlijk zorgden ze voor de defensieve zekerheid in het centrum en afwisselend bestookten zij hun tegenstanders met penetraties tot in het doelgebied. Twee dertigers hebben de fundering neergelegd waarop het team van Louis van Gaal de successen bouwde waar het enkele jaren Europa mee wist te betoveren. Nog steeds geldt dit team voor velen als voorbeeld. Ik beschouw Blind en Rijkaard als mede-architecten van Ajax in de negentiger jaren. Dit centrale duo heeft de balans in dat grote team gebracht, waardoor spelers al Litmanen, Ronald de Boer en O vermar s meer tijd en aandacht aan hun spel konden geven. Danny Blind heeft tussen zijn 31ste en 35ste de mooiste voetbaljaren beleefd. Ik wil maar zeggen dat de successen van Ajax en de hoogtepunten van Blind beslist niet toevallig samen zijn gegaan. Als een van de weinigen is hij zijn club trouw gebleven. Hij heeft al zijn maten zien vertrekken en naar nieuwe sportieve en financiële hoogtepunten zien groeien. Jammer genoeg heeft zijn knie hem de laatse jaren wat last bezorgd, maar anders had Blind waarschijnlijk ook dit jaar nog geen afscheid genomen. In zijn laatse jaar, nog altijd als aanvoerder vechtend voor eenheid en discipline in en buiten het veld, leek het alsof hij zich soms ook moedeloos voelde met al die verschillende opvattingen in en naast het veld. De drang om met en zonder bal zo snel en direct mogelijk naar de goal te komen heeft hem ook als ouwe rot niet verlaten. Regelmatig speelde Danny als schaduwspits en deed hij zijn best om te scoren. Ik kreeg door die gretigheid de indruk dat hij aan zijn afscheidstoernee bezig was en die zo graag wilde kleuren door overal nog een goaltje mee te pikken. Soms was hij de gevaarlijkste aanvaller van Ajax, die ik zag terugsjokken naar zijn officiële plek in het veld. Helaas was het hem in zijn laatste officiële wedstrijd niet gegund om met een goaltje zijn prachtige voetballoopbaan dansend en zwaaiend te besluiten. AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 91