Porto, 9 december 1998 Ajax - FC Twente 6-0 (17 april 1994) 'Op woensdag 9 december 1998 speelde Ajax in Portugal een Champions-Leaguewedstrijd tegen FC Porto. De Portugezen boekten een 3-0 overwinning en maakten daarmee de gang naar de volgende ronde voor Ajax onmogelijk. De nederlaag markeerde ook het einde van een tijdperk. Danny Blind speelde die dag zijn laatste officiële wedstrijd met Ajax op internationaal gebied. Uiteraard had dit aspect voor de media veel nieuwswaarde, ook deze foto heeft in die periode de kranten gehaald. De man waar het toen om draaide, staat voor mij symbool voor een speler met karakter. Danny Blind is een man met gevoel voor zijn vak en zijn club Danny Blind over 'Ben ik toen uit het veld gestuurd met twee keer geel? Geloof ik niets van. Echt waar? Nieuw voor me, ik dacht dat ik er in competitie of beker nooit uitgestuurd was. Wat een smet op mijn carrière, zeg! Ik wist altijd tot hoe ver ik kon gaan, tenminste dat dacht ik.' 84 AJAX MAGAZINE JUNI 1999 door de Italianen. Blind: 'Het ging in de eerste helft absoluut niet zoals wij wilden. Daar is over gesproken, op een harde manier. Frank Rijkaard deed vooral het woord, Seedorf en ik ook.' VI) In de tweede helft lukt het Ajax toch om het ongenaakbaar geachte AC Milan te verslaan. Door een doelpunt van de ingevallen Patrick Kluivert moet de Italiaanse grootmacht één keer meer middenuit nemen dan Ajax. Na die historische goal mag aanvoerder Blind de grote oren vatten om de cup trots aan de wereld te tonen. Blind, in 1995: 'Ik heb nu alle drie Europese bekers gewonnen. Dat kunnen niet veel spelers zeggen. Bovendien is die prijs een belangrijk bewijs. Een bewijs dat we niet alleen in staat zijn om mooi te voetballen, maar daar ook nog eens internationaal succes mee kunnen bereiken. Technisch en tactisch is Ajax gewoon de top van Europa.' VI) Die gedachte leeft niet alleen bij Blind. In heel Europa is de bewondering groot. De spelopvatting wordt geroemd, net zoals het systeem en de individuele klasse die Van Gaal heeft verzameld. Natuurlijk gaat de meeste aandacht uit naar doelpuntenmaker Kluivert en naar Rijkaard, de routinier met de beslissende assist, maar ook de stuwende en sturende kwaliteiten van Danny Blind worden op waarde geschat. Hij waakt, samen met Rijkaard en Van Gaal, waarschijnlijk nog het meest over het onvolprezen collectief. Blind: 'Hoe groter het succes, hoe meer je naar elkaar groeit. Klaar. Het gaat er alleen om dat je de eenheid bewaart op momenten dat het minder gaat. Dan gaat het vaak om de acceptatie. Dat is heel moeilijk. In het normale leven is het al moeilijk om kritiek te verdragen. Als voetballer, die vereerd wordt en in de ogen van de buitenwereld groot en goed is, is dat nog moeilijker.' {VI) Finest hour Er wordt getrokken aan spelers. Bij succes krijgt een collectief de drang uiteen te vallen. Maar de meeste spelers weerstaan de soms waanzinnige aanbiedingen. Een enkeling vertrekt. Blind krijgt een droomaanbod van Yamaha. Blind: 'Ik had MOMENTOPNAME foto Cor Mulder

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 84