FC Groningen - Ajax 0-4 (21 november 1993) Ajax - Parma 0-0 (3 maart 1994) en Parma-Ajax 2-0 ae maart 1994) Danny Blind over 'Toen was ik terug als libero en extra goed. In die tijd heb ik nog een paar gesprekken moeten voeren. Soms werd ik weer op rechts gezet, een of twee duels, maar in dat centrum had ik het gewoon gevonden. Van Gaal was het met me eens, alleen, hij vond dat als ik op rechts speelde, het team sterker werd. In het centrum had hij - vond hij - wel een alternatief en op rechts was dat minder het geval. Maar ik kon er niet meer mee uit de voeten.' inzicht en initiatief misschien wat tekortdeed. Vroeger wist ik zeker dat ik het als centrale middenvelder niet tot de Nederlandse top had gebracht, nu ben ik daar eigenlijk niet meer zo zeker van...' Grote oren Van Gaal begint te schaven aan zijn elftal. Het systeem dat hij voor ogen heeft, stelt zeer specifieke eisen aan de uitvoerende instantie. Magnifieke voetballers als Roy en Van 't Schip komen om verschillende redenen in de problemen. Menzo wordt vervangen door Van der Sar, Davids verschijnt op het toneel. Spelers die vertrekken bieden ruimte aan nieuwe vondsten. Overmars op links, Litmanen 'op 10', Kluivert in de spits, Finidi op rechts, Ronald de Boer rechtshalf. Maar bovenal Blind als vrije verdediger. De as Foto: Louis van de Vuurst wordt een onbreekbare ruggegraat: Blind, Rijkaard, Litmanen, Kluivert. Met de wijsheid achteraf is het eigenlijk niet meer dan normaal dat het zo goed gaat. Het winnen van de UEFA Cup in het eerste seizoen onder Van Gaal is nog maar een voorproefje. Daarna volgen de KNVB- beker, drie Nederlandse supercups, drie achtereenvolgende kampioenschappen en uiteindelijk staat Ajax in 1995 eindelijk weer in de finale van de Europa Cup 1In het Ernst Happel-Stadion in Wenen is de entourage indrukwekkend. Blind: 'Toen ik voor de wedstrijd het stadion binnenkwam en ik zag die bocht vol rood en wit waar de Ajax-supporters stonden, kreeg ik vreselijk kippevel.' VI) Van Gaals formatie blijft wellicht iets te lang onder de indruk. In de eerste helft wordt vooral het middenveld overlopen Danny Blind over 'Inderdaad, vlak voor een fantastisch seizoen werden we redelijk weggespeeld in Parma Het was een staaltje van naïviteit zoals we daar speelden, heel open en zo; het had 5-0 kunnen worden. We hadden ook voor de pot kunnen gaan hangen. Dan hadden we ook verloren, maar dan had het er anders uitgezien. Vergeet niet dat we enorm verzwakt waren: vier belangrijke basisspelers, zoals Finidi en Litmanen, misten we. Het was een rare opstelling, we hadden bijna geen voorhoede; het open spel achterin kon van voren niet worden omgezet in eigen kansen.' Blind, Rijkaard Litmanen, Kluivert onbreekbare De trieste aftocht van Ajax in Parma. iAGAZINE J

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 83