Bursaspor - Ajax 0-2 Ajax - VVV 4-0 (19 oktober 1986) Danny Blind over (17 september 1986) 'Mijn Europese debuut voor Ajax. Bosman en Van Basten scoorden. Ik stond rechtermiddenvelder. Waarom weet ik niet meer. We speelden in die héél erg dunne glimmende lichtblauwe Kappa-shirtjes. Met een bies. Zacht spul. De zondag ervoor had ik voor het eerst in de Meer gespeeld, tegen FC Groningen, 0-0.' altijd even gemakkelijk. Blind, in 1986: 'Er wordt me weieens verweten dat wanneer ik tegen een onbekende jongen speel, ik daar meer moeite mee heb. Vooral vroeger zei men dat. Men had het over "onderschatting". Dat was niet zo. Ik was alleen gewend om aanvallend te denken en dan leek het soms alsof je nonchalant speelt. Cruijff schat mijn kwaliteiten wel op de juiste waarde in.' Blind haalt uit voor zijn eerste Ajax-goal. Foto: George Verberne Geen finale De 'zwarte schapen' Wouters en Blind hadden vanaf het begin een basisplaats. Blind was de vaste rechtsback. Al snel Danny Blind over 'Mijn eerste en tweede doelpunt voor Ajax, in de laatste tien minuten. De derde en de vierde. Ik maakte altijd onbelangrijke doelpunten. Ik herinner me een wedstrijd een paar maanden later, februari 1987 tegen Haarlem, 6-0. Ik maakte de zesde in de 86ste minuut. Dat liep parallel met mijn ontwikkeling. Ik was bescheiden, speelde in dienst van. Ik kan me best voorstellen dat mensen destijds zeiden: die kan wel wat méér brengen, meer durf, meer meedoen... Maar de opdracht van Johan Cruijff was heel duidelijk: ik moest alleen maar Schip aan het werk zetten. Die moest dan z'n man voorbij, dan lag de bal op de penaltystip en sneller kon dat volgens Cruijff niet. Drie tellen. En als ik Schip niet kon bereiken moest ik 'm meteen naar Wouters of Rijkaard spelen. Die twee dingen dééd ik dan ook alleen maar. VW was de club waar ik naar toe zou gaan in 1978, ware ik niet voor mijn havo examen gezakt. Mijn vader belette het toen. Achteraf gezien gelukkig.' hadden ze de scepsis bij het Ajax-publiek weggenomen. Blind was een zekere schakel in de rechterkant van Ajax, met op het middenveld Aron Winter en voorin John van 't Schip. Blinds rol was vooral dienend. Het publiek had weinig oog voor hem. Het was nog de tijd dat als Ajax een slechte thuiswedstrijd had gespeeld, Blind werd uitgeroepen tot man of the match. Miskend voelde hij zich toen echter niet: 'Nou ja, ik AJAX MAGAZINE JUNI 1999 ben natuurlijk verdediger, mandekker, dus dan is het logisch dat je ballen afgeeft. Die kant met Aron en Schip draait als een trein, dus ik heb weinig te klagen. Kenners zien heus wel mijn waarde.' Aan het eind van zijn eerste seizoen kreeg Blind opeens wel van alle kanten lof toegezwaaid, nota bene door een wedstrijd niet te spelen. In de aanloop naar de Europa-Cup-2-finale tegen Lokomotive 71

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 71