Balsem Tijdens het EK van 1992 in Zweden speelde Danny Blind geen minuut in Oranje, terwijl hij alle wedstrijden in de kwalificatiereeks had meegedaan. Hugo Camps schreef er destijds de volgende column over. Op de bank in Zweden. Kan de zomer voor Danny Blind nog wat worden? Mij zou het verbazen. Ik weet wel, Danny is een Zeeuw en Zeeuwen bestaan niet uit cake en water maar dan nog... In het moderne voetbal is de libero uitgegroeid tot een quasi Napoleontische autoriteit. Dat vraagt om een subtiele benadering: autoriteiten kunnen niet leven met gekwetste trots. Er is tijdens dit EK een gat in het voetballeven van Danny Blind gebrand. Wat zeg ik? In Göteborg is een mens vermoord. Al eerder uitgehongerd en uitgerookt kreeg Blind tijdens de wedstrijd Nederland - Duitsland de genadeslag. Doublure van Koeman, reserve van Van Aerle en uiteindelijk niet eens reserve van De Boer..., ik ken mensen die voor minder zelfmoord zouden plegen. De hold-up op de meest primaire waardigheid van deze voetballer kan niet eindigen in een mooi litteken. Deze wond blijft nog jaren etteren. Zelfs het pedagogisch surrealisme van Louis van Gaal zal straks tekortschieten. Ik zou het willen uitschreeuwen: God balsem Danny! Maar God geeft al eeuwen niet thuis, ook hoog in het zwerk is alles verraad. Voor Danny Blind is er eigenlijk maar één uitweg: weg van Oranje, van Nederland en Ajax. Op naar Senegal voor een eeuwigdurende strandwandeling, vrouwtje erbij, kindje op de rug. En Michels, die als straf voor zoveel botheid één keer in de maand komt overgevlogen met een portie bitterballen. Op eigen kosten, wel te verstaan. Van vergeving komt steeds meer razernij, daar moet de Ajacied dus niet aan beginnen. Sterker, zijn stand en zijn verleden verplichten hem tot wrok. Iedere variant van handjeklap kan alleen leiden tot een karikatuur van hemzelf. Wie een beetje van deze voetballer houdt moet Danny nu helpen zijn eigen barricade te zijn en te blijven tegen alles wat nog naar Oranje ruikt. Ik vrees dat ook dat niet lukt. Waarschijnlijker is dat Blind als goed, gevoelig en bescheiden mens ook deze vernedering-te-ver toch alweer gerangschikt heeft in het rek 'onprettige herinneringen'. Zonder verdere consequenties. Zeeuwen gaan gebogen door het leven, het hoofd steeds naar de grond gekeerd. Ze weten alles van water en wind maar zijn niet geoefend in de analyse van hun spiegelbeeld. Danny Blind heeft de voorbije weken zelf niet gezien hoe COLUMN door Hugo Camps Foto: Louis van de Vuurst hij in Noordwijk, Varberg en Göteborg stond te lijden. Een beetje voyeur zag zijn gezicht elke dag witter worden, zag hem worstelen met de vraag: hoe heb ik toch met zoveel woede kunnen leven? En herkende in de almaar donker wordende blik de pijn van de zelfkwelling. De enige die het niet zag was Danny Blind zelf. Hij strompelde voort van het bankje naar de bus, van het hotel naar de duinen, van journaille naar journaille. Een mens alleen. Lijden op de automatische piloot, heet dat. Ik kan niet in het hart van Rinus Michels kijken. Daarvoor is er te veel pantser en te weinig hart. Maar ik mag hopen dat de generaal vóór zijn tweeëntachtigste in een laatste interview met Kees Jansma aan het Nederlandse volk zal bekennen: 'Ik ben in mijn succesvol leven over lijken gegaan. Tot u spreekt een slecht mens.' Ik wens vurig dat Wil Michels, die een mooie aristocratie in de ogen heeft, nog voor het einde van dit EK- toernooi haar man één keer tuchtigt door in de badkamer een uur lang de naam van Danny Blind te scanderen. Dit laatste moeten de Oranje-aanhangers vooral niet vergeten als het Nederlands elftal vanuit Zweden in het vaderland terugkeert. Over Michels zijn boeken, filosofische essays en een enkel gedicht geschreven. Maar tot vóór Zweden wist niemand dat de bondscoach een lichte SM-adept is. Wat hij met Danny Blind heeft aangericht, overstijgt alle wetten van winst en verlies, van techniek en tactiek. De inzet was: pijn. Als er in de amechtige trots van Louis van Gaal nog iets van een sociale antenne zit, trekt hij alle Ajacieden terug voor de volgende interland van het Nederlands elftal. Uit protest. En als verlate balsem voor Danny. AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 65