Wanneer Ronald Koeman eens geblesseerd, geschorst of door Michels disciplinair gestraft was, speelde Blind alsof hij er altijd in stond Aanvoerdersband Blind nam bij Oranje niet alleen de positie van Koeman over, hij kreeg ook diens aanvoerdersband om de arm. De kwalificatieperiode verliep allesbehalve soepel. Tegen de Noren en de Tsjechen werd eerst al gelijkgespeeld. Er volgden nederlagen in Tsjechië en in Wit-Rusland, waarna pas na een barrage ten koste van de Ieren het eindtoernooi in Engeland werd bereikt. Zelfs toen moest Danny Blind in de eerste wedstrijd tegen Schotland weer toekijken. De gele kaarten die hij tegen Luxemburg en Ierland had gekregen, hadden hem een schorsing bezorgd. Voor de tweede wedstrijd tegen Zwitserland nam hij de plaats Van vervanger Johan de Koek weer over. Deze twaalfde man kwam er binnen een half uur voor de naast Blind spelende Clarence Seedorf al weer in en die wissel plus de reserverol die Guus Hiddink Edgar Davids had toebedeeld, leidden tot een ware ontploffing bij het Nederlands elftal. Davids werd weggestuurd, even later werd de wedstrijd tegen Engeland een drama en het einde kwam met de verloren reeks strafschoppen tegen Frankrijk. Een droevig afscheid van international 553, die ook vanuit de rebellenclub bij Oranje nog een paar trappen na kreeg. Danny Blind staat met zijn 42 interlands nog even in de Oranje-top-40 aller tijden. Dat is mooi, maar de conclusie moet toch zijn dat hij bij het Nederlands elftal net zo veel heibel en teleurstelling als plezier heeft beleefd. Na een punt achter zijn interlandcarrière gezet te hebben, werd Danny Blind voorafgaand aan Nederland - Brazilië op 31 augustus 1996 gehuldigd door sectievoorzitter J os Staatsen. De aanvoerdersband van Oranje werd overgenomen door Frank de Boer. Foto: Louis van de Vuurst Thessaloniki tegen de Grieken het genoegen van zijn enige interlandgoal. Het was een fraaie treffer. In duikvlucht kopte hij de bal achter doelman Nikos Sarganis. Meteen na die wedstrijd bevestigde hij zijn altijd al zo opvallende kennis van de geschiedenis van het voetbal. 'Het was een echte Bakhuys, hè?' verwees hij naar de antieke zweefgoal die Beb Bakhuys namens Oranje in 1933 tegen België had gemaakt. Reserve achter Koeman In het voorjaar van 1992 werd de positie van Blind bij Oranje ineens toch weer wankel. Hij was bij Ajax inmiddels de belangrijke centrale verdediger met veel inschuivende acties geworden. Die rol bij zijn club plus het goede spel van de bij PSV wel als rechtsback opgestelde Berry van Aerle, deden Michels besluiten een nieuwe rangorde openbaar te maken. Van Aerle was opnieuw de eerste rechtervleugelverdediger en Ronald Koeman de eerste vrije verdediger. Blind was de reserve achter Koeman en dat bleef hij ook heel lang. Tot en met het WK '94 was de bij Ajax op handen gedragen voetballer bij Oranje het vijfde wiel aan de wagen. De internationale reputatie en de kwaliteiten van Kanon Koeman frustreerden voortdurend Blinds kansen op een basisplaats. Voor hem moet het op den duur een kwelling zijn geweest: deel uitmaken van de selecties voor het WK van 1990, voor het EK van 1992 en voor het WK 1994 en tijdens die drie grote eindtoernooien geen minuutje speeltijd krijgen! Rinus Michels en later ook diens opvolger Dick Advocaat prezen zich wel gelukkig met een zo ervaren alternatief voor Koeman. Wanneer de aanvoerder eens geblesseerd, geschorst of door Michels disciplinair gestraft was, speelde Blind alsof hij er altijd in stond. Door de verandering van positie bij Ajax en door de aanwezigheid van Ronald Koeman is de Oranje-loopbaan voor Danny Blind al bij al geen onverdeeld genoegen geworden. Kenmerkend is dat hij pas vier jaar na zijn debuut voor het eerst ook eens een wedstrijd met het Nederlands elftal won. Pas na het afscheid van Ronald Koeman in de zomer van 1994 kreeg Blind bij Oranje een tweede periode als basisspeler. Maar zelfs toen was er in het begin een nare bijsmaak. Dick Advocaat en de hem begin 1995 opvolgende Guus Hiddink lieten enkele keren duidelijk doorschemeren dat zij graag nog even verder waren gegaan met Ronald Koeman. Tijdens de EK-campagne 1994-1996 was Danny Blind echter van meet af aan de vrije man. Even twijfelde Koeman nog, maar een terugkeer bleef uit. AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 62