'Schaduwen ging hem minder goed af' Rinus Michels, meervoudig ex-bondscoach: Het ging in Halle zo goed met Blind dat de van zijn hartproblemen herstelde Rinus Michels ('Sorry heren, maar hier ben ik weer') zeven weken later afging op de positieve rapporten van zijn medewerkers: op 29 april 1986 mocht Danny Blind in het slechts half gevulde Philips-stadion in de oefenwedstrijd tegen Schotland als international debuteren. In de 429ste interland van het Nederlands elftal werd hij in het KNVB-archief als international nummer 553 opgeslagen. 'Een bevredigend debuut van Blind' oordeelde Cees van Cuilenborg in VI. Alle dagbladen hadden eerder al in vergelijkbare termen bericht over de interland, die ook voor Johnny van 't Schip, Johnny Bosman en Wilbert Suvrijn het officiële debuut betekende. Het 'De kwaliteiten van Danny Blind lagen boven het gemiddelde. Het grote probleem was dat hij te boek stond als rechtsback. Op die plek vond ik zijn defensieve kwaliteiten wat minder. Blind was sterk in de ruimtedekking en in de opbouw, maar het schaduwen van een tegenstander ging hem minder goed af. De positie van vrije man was hem beter op het lijf geschreven. Die is gebaseerd op inzicht. Die feeling had hij. Later is hij op die plek een van de betere elementen van Ajax geworden. In Oranje gaf ik de voorkeur aan Koeman. Dat lag aan het iets beter zijn van Koeman in bepaalde aspecten van het spel. Blind was de man achter Koeman. Blind gedroeg zich als professional, maar had uiteraard moeite met het spelen van de tweede viool. Er zijn momenten van spanning geweest, herinner ik me, maar die houd ik voor mezelf als u het niet erg vindt.' Foto: Louis van de Vuurst was overigens een wedstrijd die niet echt kon boeien en na de 0-0 meer gefluit dan gejubel teweegbracht. Rond die wedstrijd maakte Blind duidelijk dat voor hem de tijd eindelijk rijp was voor een transfer. Club Brugge toonde belangstelling, maar het werd dus Ajax. Voor bondscoach Michels was de nieuwe Ajacied geen blijvertje. Twee keer mocht hij nog meedoen, in Dortmund en in Praag, maar na de op 10 september 1986 verloren uitwedstrijd tegen Tsjechoslowakije verdween Blind ruim drie jaar lang uit beeld bij Oranje. Sonny Silooy, Adri van Tiggelen en Berry van Aerle kregen de voorkeur. Het was nu eenmaal bekend dat Michels een zekere voorkeur had voor stevig ingrijpende verdedigers. Dat Blind de betere voetballer was, liet de bondscoach minder zwaar wegen. Terug uit het niets Pas bij de jubileumwedstrijd voor de 100- jarige KNVB tegen Brazilië, eind 1989, deed de anderhalf jaar eerder als bondscoach aangestelde Thijs Libregts weer eens een beroep op Blind, nadat een regiment kandidaat-internationals voor de eer had bedankt. Als invaller voor Jan Wouters mocht hij twintig minuten Gedesillusioneerd na de 4-1 nederlaag die Nederland leed tegen het gastland op het EK' 96. AJAX MAGAZINE JUNI 1999 meedoen. Inmiddels was er voor de positie rechts achterin weer een nieuwe concurrent bij: Edward Sturing van Vitesse. Blind had er dan ook weinig vertrouwen in dat hij bij de naderende WK-eindronde in Italië actief deelnemer zou zijn. Wel leek het gunstig dat, na alle tumultueuze ontwikkelingen rond de door de spelers niet gepruimde Thijs Libregts, de coaching van Oranje in handen werd gegeven van Ajax-trainer Leo Beenhakker. Als KNVB-bestuurder had Rinus Michels zijn 'werkvriend' naar voren geschoven. Waarschijnlijk zou het voor Blind nog veel beter zijn geweest wanneer de door de vedetten verlangde Johan Cruijff het roer in handen had gekregen, maar vooral Michels verhinderde de komst van 'de Verlosser'. In Italië was Danny inderdaad wisselspeler; PSV'er Berry van Aerle speelde alle wedstrijden. Net als voor heel het falende en onsamenhangende Oranje was het ook voor Van Aerle geen vrolijk evenement. Blind kon echter nog wel vrede hebben met zijn rol als reserve. Hij was immers min of meer uit het niets teruggekomen. Twee jaar later lag het anders. Op weg naar het EK '92 in Zweden had Blind alle vijftien wedstrijden gespeeld. Vanaf de eerste interland na het mislukte WK in Italië stelde de teruggekeerde Rinus Michels hem op, aanvankelijk als rechtervleugelverdediger. In het kwalificatietoernooi smaakte Danny in

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 61