'Droge humor' Joop Hiele, keeperstrainer bij Willem II: profvoetbal, soms moet je ook eens geluk hebben. Een toonaangevende trainer moet het bijvoorbeeld in je zien zitten. Regelmatig is de internationale status die Danny Blind en ook Jan Wouters op redelijk gevorderde voetballeeftijd alsnog hebben bereikt, rechtstreeks verklaard uit de bijzondere visie van Johan Cruijff. Ook als coach van Ajax zag Johan immers meer dan al die andere trainers. Hij wilde verdedigers die bovenal goed konden voetballen. Zonder Cruijff zou Blind vermoedelijk nooit een zo glanzende internationale loopbaan hebben gerealiseerd. Er zijn echter nog vier andere coaches, vier bondscoaches, die het talent van Blind op juiste waarde wisten te schatten: Ger Blok, Leo Beenhakker, Dick Advocaat en Rinus Michels. Blok kende Blind nog van de jeugdploeg voor 16- en 17-jarigen, die indertijd door zijn KNVB- Blind in 'discussie' met de scheidsrechter tijdens Zwitserland - Nederland op het EK '96 in Engeland. Foto: Louis van de Vuurst 'Bij Oranje zaten Danny en ik vaak op de bank. Vanaf de buitenkant zag je niks aan ons, maar innerlijk was er onvrede. In het begin, toen Danny nog bij Sparta speelde, had hij Wijnstekers voor zich. Dat was niet echt prettig, maar hij kon er vrede mee hebben. Later ging het anders. Hij speelde toen bij Ajax en had zich niet alleen als speler, maar ook als persoonlijkheid ontwikkeld. Terecht kreeg hij het gevoel dat hij niet op de reservebank thuishoorde en hij uitte dat ook. Op de bank was hij rustig, maar hij kon soms met droge humor scherp uit de hoek komen.' collega Ron Groenewoud werd geleid en tevens van de Jong Oranje-lichting 1982- 1983. Blok vond Blind zo goed, dat hij in de lente van 1984 voor de laatste wedstrijden in het kwalificatietoernooi voor de Olympische spelen van Los Angeles tegen Joegoslavië en Italië werd opgesteld. Veel eer was er overigens niet meer te behalen, want Oranje was in een eerder stadium al uitgeschakeld. De olympiërs zouden door spelmaker Louis van Gaal op sleeptouw worden genomen, maar het bleef bij goede bedoelingen. Vooral de Roemenen waren te sterk. Twee jaar later, kort na de dramatische uitschakeling door de Belgen voor het WK in Mexico, zaten Dick Advocaat, Leo Beenhakker en Rinus Michels in Zeist te dubben over een 'nieuw' Nederlands elftal. De 'verliezende' 2-1 overwinning op België bleek meteen de laatste interland te zijn geweest van rechtsback en aanvoerder Bennie Wijnstekers, van stopper Michel van de Korput, van de die dag in de kast gehouden stofzuiger Willy van de Kerkhof en van spits Peter Houtman, terwijl Michel Valke en Simon Tahamata ook nagenoeg aan het einde van hun Oranje-termijn waren. De drie bondscoaches zetten voor de positie van rechtsback enkele namen op papier. Sonny Silooy was voorlopig de eerste keus, Adri van Tiggelen was het alternatief voor rechts zo lang op links de altijd wat zenuwachtige Peter Boeve nog een kansje werd gegund. En Danny Blind telde volgens interim-bondscoach Leo Beenhakker beslist ook mee. Beenhakker nam nog steeds waar voor Michels, toen op 12 maart 1986 de oefenwedstrijd in Leipzig tegen Oost-Duitsland moest worden gespeeld. Silooy werd in het A-elftal opgesteld, maar Beenhakker zei er meteen bij: 'We willen ook kijken wat een jongen als Blind op internationaal niveau waard is.' Danny, al bijna 25, stond toen nog steeds onder contract bij Sparta en voor hem werd in Halle, daags voor de A-interland, een plaatsje als dispensatiespeler voor Jong Oranje ingeruimd. AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 59