Ajax - Sparta 5-1 (6 april 1982) Sparta - PEC Zwolle (14 maart 1982) Ajax - Sparta 17-15 (4 januari 1985) Danny Blind over Danny Blind over Danny Blind over 'Was dat mijn eerste officiële doelpunt? Is dat zo? Tegen Ajax. Laatste minuut scoorde ik tegen, vanaf de rechterkant. Ik had er een handje van in de Meer te scoren. Een jaar later gebeurde het weer, 1-1 werd het. Mijn grootste nederlaag was ook met Sparta tegen Ajax. Ik houd het altijd bij die twee clubs, de twee met de langste traditie in Nederland.' Sparta-captain Danny Blind staat op het punt om het veld te betreden en te beginnen aan zijn laatste wedstrijd voor de club waar hij zeven jaar gespeeld heeft. Foto: George Verberne 'Dat was de eerste keer dat ik in de competitie als rechtsback in de basis begon. Het was al eerder gebeurd, thuis tegen Heracles, voor de beker. Ik weet nog dat Barry Hughes naar me toekwam en vroeg of ik rechtsback kon spelen. Nou ja, ik hield nog geen muis tegen. Ik was toen zo bescheiden en bleu als wat, maar toch zei ik: natuurlijk kan ik dat! Ik had geen vaste plaats, ik wilde spelen.' Sparta nu in de competitie winnen? Of we nu vijfde of tiende worden, het maakt niet uit. De Europa Cup is onze enige mogelijkheid om wat te presteren. En te verdienen!' Blind wilde kortom weg bij Sparta, 'je investeert in feite in jezelf bij deze club, want iedereen van deze groep loopt toch weg als hij de kans krijgt. Dat is eigenlijk verschrikkelijk jammer, maar het is wel de realiteit. Als mijn tijd komt, ben ik ook weg. Mijn positie is inderdaad de grootste belemmering om weg te komen, hoe goed het nu ook gaat. Een goede verdediger maak je, die koop je niet.' De vraagprijs voor hem lag in die tijd rond de drie ton. Bekroning In 1984 volgde de bekroning voor zijn sterke spel. Onder de nieuwe trainer Bert Jacobs had Blind wederom een basisplaats als aanvallende rechtsachter. En wederom scoorde hij vijf doelpunten. Op 19 mei kreeg hij samen met Louis van Gaal de Zilveren Schoen uitgereikt als de op één na beste voetballer van het jaar. Blind liet de wereld nog eens weten naar een andere club te willen, maar hij besefte: 'Wil ik echt wegkomen bij Sparta, dan zou ik op het middenveld moeten spelen.' Maar middenvelder werd hij niet. In zijn laatste seizoen bij Sparta, 1985-1986, maakte rechtsback Blind wederom, alsof hij er patent op had, vijf doelpunten in 34 wedstrijden. Toch speelde hij minder aanvallend dan voorheen. Steeds minder kwam Blind langs het lijntje op. Begin 1986 zei hij een probleem te hebben met het feit dat hij van 'geboren middenvelder' was omgeschoold tot 'gemaakte rechtsback'. In een interview meldde hij: 'Ik word nooit een genadeloze verdediger als Gentile. Ik zal me niet ten koste van acht, negen overtredingen verweren.' Toch probeerde Danny, samen met trainer Vonk, het accent te verleggen. 'Ik heb drie jaar puur aanvallend gespeeld,' zei Blind in een later interview. 'Ik ben me nu meer gaan bekwamen in mijn defensieve taak. Die staat nu primair. Ik ben, al zeg ik het zelf, completer geworden.' Bovendien, gaf Blind aan, was hij onder Vonk agressiever geworden. 'Niet overdreven fel, hoor. Gewoon harder.' 'Internationaal geen topper' Blind wilde hogerop. Bij Sparta waren hij en Piet Wijnberg de enige fullprofs. De rest van de spelers had er een baan bij. Maar er was nog steeds weinig interesse. 'Op wat 'Ik scoorde drie keer. Weer tegen Ajax, in de finale. Vanenburg werd in dat zaalvoetbaltoernooi, Indoor Soccer, uitgeroepen tot beste speler, ik was topscorer. In de zaal kon ik altijd goed uit de voeten.' AJAX MAGAZINE JUNI 1999 51

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 51