'Zeeland', september 1995 'Ik wilde Danny Blind graag op het strand in zijn geboorteplaats in Zeeland portretteren, in zijn natuurlijke omgeving. Mijn plan was om hem gedeeltelijk in het zand in te graven, met de zee op de achtergrond. Ik vond het natuurlijke element en het blauw van de zee en de lucht goed bij Danny Blind passen. Ik had speciaal opgezette meeuwen geregeld. Blind vond Zeeland veel te ingewikkeld en de sessie werd voortdurend uitgesteld. De meeuwen hebben wekenlang werkeloos bij mij op een kast gestaan. Uiteindelijk was het inderdaad te ingewikkeld en is de abstracte eenvoud veel belangrijker dan de locatie. Staand in zee heeft hij nog altijd vaste grond onder de voeten.' ongeluk kwam Blinds vijf jaar oudere broer, Ronny, om het leven. Het gebeurde in Vlissingen, vlakbij gelegen, waar Ronny de zeevaartschool volgde. Op de terugweg naar Souburg werd hij op zijn brommer gegrepen door een automobilist die hem geen voorrang verleende. Danny Blind in Negen Zeeuwen van Oranje. 'Hij heeft toen nog vijf dagen geleefd. Het overlijden van Ronny heeft grote indruk op mij gemaakt. Overigens nog meer in de jaren daarna dan op het moment zelf. Vlak daarna werd ik twaalf. Op die leeftijd sta je niet stil bij de dramatiek van zo'n gebeurtenis. Je speelt en gaat gewoon door. Toen ik wat meer ging nadenken, ik zal toen een jaar of vijftien zijn geweest, merkte ik dat mijn ouders ontzettend veel verdriet hadden. Dat greep mij enorm aan. De dood van Ronny zal ook wel bepalend zijn geweest voor de vorming van mijn karakter, hoewel ik mij daar niet bewust van ben. Ik kan niet zeggen dat ik mij er zus of zo door heb ontwikkeld. Er zal ongetwijfeld iets veranderd zijn.' Blind overwon in ieder geval zijn bescheidenheid, al ligt het niet voor de hand dat dat iets te maken had met het drama. In het eerste elftal begon Blind zich in de kleedkamer voor het eerst te roeren. Tielman: 'Ik weet nog dat ik hem een keer, ik geloof tegen Goes, als rechtsachter heb opgesteld. Had-ie commentaar, ongelofelijk. Hij zei: wat is dit nou?' 'Vastleggen. Direkt Kontrakt' De naam van Danny Blind was al snel niet meer weg te denken uit de opstelling van RCS. En toen trainer Vogel weer beter was, wees hij naar Danny. Hij wilde hem koste wat 't kost behouden. En het kon niet uitblijven. Al snel waaide de naam 'Danny Blind' uit tot ver buiten de provinciegrenzen. AZ, VW en NAC klopten bij de amateurvereniging aan. VW was het meest concreet. De overgang naar Limburg ging niet door. Een van de redenen was het feit dat Blind zakte voor zijn havo-examen. Vader en moeder stonden erop dat zoonlief de school afmaakte. Dat gebeurde een jaar later wel. Inmiddels waren de profclubs opnieuw bezig de jongeling voor zich te winnen. Lange tijd leek NAC de strijd in zijn voordeel te beslechten, maar het werd Sparta. Het advies van Hans Sonneveld, destijds hoofdscout bij de Rotterdammers, loog er dan ook niet om. Sonneveld had maar drie woorden nodig om zijn bazen te overtuigen van Blinds exceptionele kwaliteiten. Vastleggen. Direkt Kontrakt stond op de scoutingskaart te lezen. Sparta legde de toen zeventienjarige vast in de winter van het seizoen 1978-1979. Op het Kasteel begon Blind aan zijn fantastische loopbaan in het betaalde voetbal. Met dank aan de Souburgse huisarts Bloos. Hij was een fervent aanhanger van Sparta en RCS, en stuurde de scouts in Rotterdam een brief om ze attent te maken op 'een aardig voetballertje in het eerste elftal van RCS uit Oost- Souburg'. Voor de hoofdmacht van RCS was het een bittere pil. Zij hadden slechts een seizoen kunnen genieten van de leider tegen wil en dank, Danny Blind. Bronnen: Negen Zeeuwen van Oranje (1992), uitgeverij De Koperen Tuin, Goes. Voetbal in een nieuwe jas, jubilerende afdeling gaat op in Zuid 1, uitgegeven door de afdeling Zeeland van de KNVB. AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 44