'Zijn vertrek deed zeer' Feyenoord - AC Milan 2-0 Kees de Nooijer, oud-aanvoerder van RCS 1 (en vader-van): 'Ik had 'm een keer als rechtsachter opgesteld. Had-ie commentaar, ongelofelijk. Hij zei: wat is dit nou?' Wim Jansen, maker van de legendarische eerste goal, over 'We speelden in de vierde klasse en het elftal draaide niet goed. Edwin Tielman, onze trainer, besloot toen om de zestienjarige Danny Blind op te stellen. Iedereen stond versteld. Zijn eerste partij was uit tegen Biervliet, aan de overkant van het water. Dat ging prima. Hij bracht rust op het middenveld. Ook gaf hij aanwijzingen. Ja, dat jonge ventje gaf echt leiding. En hij had toen al de gave de bal in één keer door te spelen, zodat het spel veel sneller ging. Zeker, hij kon ook scoren. Met het binnenkantje schoof hij de ballen heel rustig in. Zijn enige handicap was zijn geringe snelheid. Het was een aderlating toen hij naar Sparta ging. Het deed ons zeer.' een ander team gevraagd. Toen al drukte Danny een stempel op de wedstrijden, in welk elftal dan ook. Ook bij de senioren bleven de kwaliteiten van Blind niet onopgemerkt. Toch was zijn debuut in het tweede garnituur van RCS louter aan toeval toe te schrijven. Een van de senioren, Jos Muller, had die bewuste middag autopech, waardoor hij niet bijtijds op het veld kon staan. David Joziasse, de toenmalige elftalleider van het tweede, had weinig tijd nodig om de pas vijftienjarige Blind als vervanger te kiezen. Deze hield zich zonder noemenswaardige problemen staande. Het debuut van Blind bij de zondag vierdeklasser kon niet uitblijven. Toevallig of niet, maar opnieuw was jeugdtrainer Tielman nauw bij de beslissing betrokken. Albert Vogel, de toenmalige trainer van RCS, werd ziek. Tielman nam de honneurs waar. Het eerste wat hij deed was Danny Blind bij de selectie halen. Zestien jaar was hij. Ondanks die jeugdige leeftijd ontpopte Blind zich ook in het eerste als een echte leider. Niet door te schreeuwen, maar puur door voetbalkwaliteiten. Tielman: 'Danny wilde helemaal geen leider zijn, daarvoor was hij veel te bescheiden.' Maar door zijn spel en overzicht kon Blind niet om die rol heen. Zonder dat hij het zelf in de gaten had, trok hij het spel naar zich toe. Iedereen schikte zich daarin; alle ballen gingen op de jonge Danny Blind. Hij wist als geen ander wanneer hij de diepte moest zoeken, maar ook wanneer het elftal zich juist moest laten terugzakken. Zijn fluwelen balbehandeling en basistechniek waren toen al een genot voor het oog. Kees de Nooijer, vader van de Heerenveen-tweeling Dennis en Gérard en destijds aanvoerder van RCS, vertelde ooit: 'Danny was een rustige jongen die enkel op het veld opviel. Hij bracht iets extra's, meteen al. Hij speelde vooral als aanvallende middenvelder en scoorde veel.' Zo ook tijdens zijn eerste wedstrijd als basisspeler in het eerste van RCS. Dat was vlak na de winterstop van 1978, op 22 januari. RCS speelde uit bij Biervliet en won met 0-2. Het eerste doelpunt kwam van de voet van... Danny Blind. Loopvermogen Geloof het of niet, maar Blind beschikte in die dagen ook over een meer dan modaal loopvermogen. Hij stak met kop en schouders boven iedereen bij RCS uit. Natuurlijk werd hij dan ook door de ouderen geaccepteerd. Het spel van RCS ging er tenslotte een heel stuk op vooruit. Toch trok Blind buiten het veld vooral op met zijn maatjes van de A- en B-junioren. Het leeftijdsverschil was immers groot. Die maatjes waren en zijn Wessel Francke, Rini Eversdijk en Rian Joosse. De laatste: 'Na zijn overstap van de BI naar de Al ging hij met sprongen vooruit. In een extreem hoog tempo ontwikkelde hij zich. Hij viel altijd al op, maar in zijn puberjaren ging hij iedereen voorbij. Wij gingen toen liever iets anders doen, maar Danny ging juist door.' Zo heeft het er alle schijn van dat het Danny Blind gedurende zijn jeugdjaren vooral meezat. Niets is minder waar. Natuurlijk, voetballend ging het hem voor de wind, maar toen hij twaalf was, voltrok zich in huize Blind een drama. Bij een (26 november 1969) 'Was Danny toen acht jaar oud? En zat hij op de tribune? De entourage zal absoluut een enorme indruk op hem hebben gemaakt. Het was een avondwedstrijd met een geweldige sfeer en hoge verwachtingen. Als je zelf een aardig partijtje kan voetballen en je ziet je idolen aan het werk, dan moet dat toch het absolute einde zijn. Het curieuze doelpunt dat ik die avond maakte, vanaf de rechtervleugel, was verschrikkelijk belangrijk. Het stadion explodeerde en Danny erbij naar ik aanneem. Later is hij qua stijl wel op mij gaan lijken. Bovendien zijn we beiden gestart als aanvallende middenvelder en geëindigd als vrije verdediger. Nee, ik denk niet dat Danny het spelletje die avond van mij heeft afgekeken. Hij zal meer de echte goalgetters hebben gevolgd, wat ik die avond dus bij toeval even was.' AJAX MAGAZINE JUNI 1999 43

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 43