Een leven met Onafzienbaar lang leef ik al met Danny in mijn bewustzijn. Ergens achterin weliswaar, een schim met krullen. Van de Sparta-jaren herinner ik me hem als een weinig subtiele, driest naar voren stormende back. Kan ik het helpen? Sinds 1992 doe ik moeite om die oude impressie van me af te schoppen. Vergeefs. Elk recht op de status van voetbalkenner heb ik daarmee natuurlijk verspeeld. Dat is een man z'n eer te na, al kletst het wat makkelijker. Van de latere Sparta-jaren herinner ik me, heel helder, de dreiging dat hij naar Amsterdam zou komen. Bij Ajax, van 1986 tot 1992, waardeerden wij volgers hem daar hij op de achtergrond degelijk en energiek zijn werk deed. Laten we eerlijk zijn: niemand, niemand sprak in verband met Danny Blind toen over techniek en inzicht. Wat waren er eigenlijk weinig kenners. Vanaf 1992 bleek: hij had techniek en inzicht. En hij kon timen, temporiseren. Hij was niet driest, nee, subtiel. Bleek een persoonlijkheid, verpersoonlijkte een gedachte. Zijn babbel begon meestal met 'Jaaa-aaahh, uhh...', maar de formulering die volgde was nimmer gek. Erger nog, Danny Blind had dat en kon dat altijd al. Alleen, zijn kwaliteiten waren zo groot en zijn wedstrijdmentaliteit zo onkreukbaar dat hij zich van 1982 tot 1992, een decennium lang, een rol kon laten aanleunen waarin hij hoogstens 'goed' was. Mentaliteit deed hem de das om. Een rechtsback was hij niet, maar omdat hij tien jaar zo speelde, ging je hem zo zien. Zo liet hij iedereen zich vergissen. Johan Cruijff, de grote kenner die naar zeggen als eerste Blinds echte kwaliteiten COLUMN door Egbert Jan Riethof Foto: Louis van de Vuurst onderkende, zette hem rechtsback. Danny moest Van 't Schip lanceren, en anders afspelen aan Wouters of Rijkaard. En wie besloot hem voor het eerst als libero te proberen? Niet Van Gaal, met wie Blind in 1992 nog stevig moest discussiëren, want Louis vond dat Danny 'op 5' voor het team meer betekende. Nee, het was Beenhakker. Een man met weinig strategisch inzicht. Nou ja, Danny, een leven met jou was voor ons, volgers, de moeite waard. AJAX MAGAZINE JUNI 1999 37

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 37